:

Co je to peritoneální dialýza?

Julian Jaskolski
Julian Jaskolski
2025-07-03 13:46:53
Count answers : 0
0
Peritoneální břišní dialýzu (PD), stejně jako domácí hemodialýzu (HHD), je možné zvolit u pacientů, kteří jsou schopni a zároveň ochotni podílet se na vlastní léčbě bez nepřetržitého dohledu zdravotnického personálu. Hlavní rozdíl mezi PD a HHD je v tom, že zatímco u hemodialýzy krev pacienta protéká mimotělním oběhem a dialyzačním filtrem, kde se čistí, u břišní dialýzy je krev očištěna uvnitř pacientova těla. Touto metodou jsou léčeni i novorozenci a děti se selháním ledvin.
Leonor Keebler
Leonor Keebler
2025-07-03 12:57:30
Count answers : 0
0
Peritoneální dialýza je metoda náhrady funkce ledvin, která jako dialyzační membránu využívá pobřišnici – peritoneum. Očišťování krve probíhá tedy v těle pacienta. Peritoneální dialýzu je možno také provádět pomocí jednoduchého přístroje, na který se pacient za předpokladu vhodných funkčních charakteristik pobřišnice napojí v noci. Vlastní léčba potom probíhá tak, že tímto katétrem se do peritoneální dutiny napouští dialyzační roztok. Roztok zůstává v břišní dutině 3-10 i více hodin a vyměňuje se obvykle 4x denně. Výměna roztoku trvá asi 20 minut, jinak je dialyzační roztok pořád přítomen v břišní dutině, pacient je tedy dialyzován nepřetržitě 24 h denně, 7 dní v týdnu, což odpovídá fyziologické situaci. Léčení peritoneální dialýzou je nebolestivé.
Lisa Powlowski
Lisa Powlowski
2025-07-03 12:51:06
Count answers : 0
0
Peritoneální dialýza je léčebná metoda, při které jsou z organismu odstraňovány odpadní produkty metabolismu, které se v krvi hromadí při selhání ledvin. Peritoneální dialýza je jednou z metod náhrady funkce ledvin. V principu se jedná o dialýzu krve, přičemž jako dialyzační membrána je využívána pobřišnice (lat. peritoneum) – přirozená membrána uvnitř pacientova těla). Dialyzační tekutina je do břišní dutiny přiváděna trvale zavedeným peritoneálním katétrem.
Graciela Schneider
Graciela Schneider
2025-07-03 12:28:48
Count answers : 0
0
Peritoneální dialýza se označuje také jako domácí dialýza, neboť pacient ji může absolvovat v pohodlí domova. Protože správné provedení výměn je plně v rukou pacienta, případně osoby, která se o pacienta doma stará, předchází zahájení peritoneální dialýzy podrobné zaškolení odborným personálem dialyzačního střediska. Po řádném zaškolení pacient nebo pečující osoba bezpečně zvládá sterilní napojení koncovky peritoneálního dialyzačního katetru na vaky s dialyzačním roztokem, vypouštění a napouštění dialyzačního roztoku, jeho zvážení i kontrolu, odpojení od vaků a uzavření koncovky katetru. V případě noční peritoneální dialýzy s přístrojem APD je pacient informován především o nastavení a obsluze přístroje a zvládání případných alarmů. Také dostane kontakt na 24hodinovou telefonickou podporu, na niž se může obrátit v případě neočekávaných potíží. Podobně může každý pacient kontaktovat své dialyzační středisko.