:

Co je to zooterapie?

Cheyanne Smitham
Cheyanne Smitham
2025-07-10 05:53:18
Count answers : 0
0
Zooterapie je metoda využívající zvířata k léčbě lidských psychických i fyzických neduhů. Utěšujícího efektu zvířat si časem všimli odborníci a postupem let vznikl obor, ve kterém zvířata fungují nejen jako psychologové - zooterapie. Samozřejmě zooterapii nemůže provozovat každý a ne každé zvíře je k tomu předurčené. Chovatel i zvíře musí absolvovat různé kurzy a získat potřebné certifikáty. Pro každý druh zooterapie jsou zvířata pečlivě vybírána na základě jejich povahy a fyzické zdatnosti a následně trénována. Hlavním kritériem pro zařazení zvířete do výcviku je dlouhodobě velmi dobrý fyzický stav, zvíře také nesmí vykazovat známky agrese. Zvieratá mají stejně jako my lidé své dobré i špatné dny a jednoduše nemusí mít na terapii náladu nebo energii.
Blaze Hoppe
Blaze Hoppe
2025-07-10 01:44:35
Count answers : 0
0
Zooterapie je obor speciálního vedení zvířete a soubor úkonů a dovedností terapeuta s cílem využít pozitivního vlivu zvířat na bio-psycho-sociálno-spirituální složky člověka. Odborně vedená plně zapadá do ucelené rehabilitace jako součást sociálních služeb, vzdělávacího procesu, součást ozdravného procesu i krizové intervence. Již spontánní přítomnost krotkého zvířete působí pozitivně. Cíleně můžeme pozitivně působit i na osoby bez nemoci či postižení, nepohody, smutku. Přítomnost zvířete je prostě fenoménem samo o sobě a při cílené práci s ním můžeme mnohé pozitivně podpořit, posunout.
Zita Brakus
Zita Brakus
2025-07-10 01:26:58
Count answers : 0
0
Základním kamenem canisterapie bychom mohli nazývat zooterapii, neboli terapii léčení zvířaty. První náznaky zooterapie sahají do starověkého Babylonu, kde se údajně „léčivými“ psími slinami ošetřovaly rány nemocných. Zooterapie v kostce je minimum pro terapeutické a edukativní aktivity za pomoci zvířete.
Litzy Kertzmann
Litzy Kertzmann
2025-07-10 00:34:16
Count answers : 0
0
Stručně řečeno se jedná o terapeutickou metodu, která využívá živá zvířata k léčbě lidských potíží. Zvířata mají schopnost vyvolávat v lidech silné emoce, dokážou je uklidnit i rozesmát. Zmínky o pozitivním vlivu zvířat v terapii máme už z 8.století našeho letopočtu, kdy se domestikovali zejména psi. Zooterapie, neboli léčení za pomoci zvířat, pomáhá širokému spektru lidí u nás i ve světě. Vylepšuje držení těla. Zlepšuje a prohlubuje dýchání. Ulevuje od bolesti kloubů a svalů. Pomáhá k pozitivnímu myšlení. Zklidňuje emočně sociální chování a vazby. Zvyšuje vnímání. Pomáhá při rozvoji řeči, slovní zásoby... V mnoha studiích je dokázáno, že pouhá přítomnost zvířete snižuje u léčených osob napětí, stres a snižuje krevní tlak. Zároveň zooterapie pomáhá v rozvoji tělesných i duševních schopností.