:

Co je to paternalistický?

Elsa Gleichner
Elsa Gleichner
2025-07-28 02:48:54
Count answers : 7
0
Jde o přesvědčení a z něho vycházející politiku, že jedinci sami nedokáží poznat, co je pro ně dobré, a je třeba jim správné postoje, jednání či názory uložit, předat či „vnutit“. Paternalistický model je takovým modelem, kdy ti, kteří mají moc, rozhodují za ostatní na základě přesvědčení, že jedinci sami nedokáží poznat, co je pro ně dobré. Co je to paternalistický model, lze shrnout jako přístup omezující a zakazující, přestože seBOOT Niektorí politici, sociológové, ekonomové a právníci stále hádají o tom, který model státu může přinést více výhod sociálnímu rozvoji v paternalistickém modelu.
Chloe Jacobson
Chloe Jacobson
2025-07-28 00:09:20
Count answers : 6
0
Pojem paternalistický Slovo :Upozornění:vložil uživatel neznámý a ověřil editor Význam: nadřazený, otcovský Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slova Một呢 související slova mravní výchova ve společnosti, Etický a morální charakter, prosociální a morální charakter, mravnost a její výchova a sebvýchova
Alivia Haley
Alivia Haley
2025-07-27 23:18:16
Count answers : 5
0
Vztah lékař – pacient prošel během historie jistými změnami (od paternalistického) a v současné době se označuje jako vztah „partnerský. Od roku 2001 je to vůle nemocného z jeho autonomie vyplývající. Tato věta je někdy vykládána také jako „Non salus, sed voluntas aegroti suprema lex“, tj. „Nikoliv prospěch, ale vůle nemocného je (pro lékaře) nejvyšším příkazem.“ „ Zájmy a blaho lidské bytosti jsou nadřazeny zájmům společnosti nebo vědy. “ Vztah lékař – pacient prošel během historie jistými změnami (od paternalistického) a v současné době se označuje jako vztah „partnerský.
Janiya Runolfsson
Janiya Runolfsson
2025-07-27 22:22:27
Count answers : 5
0
Paternalismus označuje vztah mezi dvěma subjekty, z nichž jeden přistupuje ke druhému z nadřazené, ale současně otcovské a chránící pozice. Paternalismus se vyznačuje přesvědčením nadřazené osoby, že ona sama ví, co je pro podřízenou osobu nejlepší. Jde o přesvědčení a z něho vycházející politiku, že jedinci sami nedokáží poznat, co je pro ně dobré, a je třeba jim správné postoje, jednání či názory uložit, předat či „vnutit“. Zároveň však jde o přístup omezující a zakazující jednání „nevhodné“, podle názoru nadřízeného. Jednoslovně lze česky vyjádřit jako: rodičovský, pečující, direktivní, řídící, příkazný aj.; také regulující, omezující a zakazující.