:

Jak zahojit kůži?

Alphonso Marquardt
Alphonso Marquardt
2025-07-28 16:34:03
Count answers : 8
0
Pokud je poškozená pouze vrchní vrstva kůže a řezná rána tedy nekrvácí, dané místo vydezinfikujte a udržujte v čistotě. U řezných ran hrozí riziko druhotné infekce. V dalších dnech therefore ránu pečlivě sledujte, zda z ní nevytéká tekutina či hnis. Mokvající ránu je třeba důsledně udržovat v čistotě a vyměňovat krytí alespoň dvakrát denně. Před každou výměnou krytí ránu opět vydezinfikujte.
Hilda Tremblay
Hilda Tremblay
2025-07-28 13:58:02
Count answers : 8
0
Vidíte-li čirou (serózní) tekutinu, jedná se pravděpodobně o úvodní čisticí fázi rány. V případě, že je tekutiny velké množství, může se jednat o varovný signál, že se v ráně nachází něco, co ji dráždí. Jedním z druhů mokvajících ran jsou právě hnisavé rány. V okamžiku, khi se v ráně objeví hnis, jde o varovné znamení, že je přítomna infekce. Pokud je hnis vodnatý (slabší) je to znak počínající či slabší infekce. Změní-li se však na neprůhlednou a hustou tekutinu (může mít různou barvu - žlutou, hnědou, zelenou) jedná se o pokročilou infekci, které je nutné se zbavit, co nejdříve. Ve chvíli, kdy je v ráně infekce, nesnažte se o léčbu sami, raději navštivte lékaře. K té dochází ve chvíli, kdy tkáň nemá dostatečné prokrvení a v důsledku toho začnou odumírat buňky. V ráně pak vzniká prostřední ideální pro rozvoj infekce, navíc brání správnému hojení. Důležité proto je odstranit nekrotickou tkáň z rány.
Bradford Howell
Bradford Howell
2025-07-28 11:26:34
Count answers : 6
0
1. krok: Snažíme se zastavit krvácení. 2. krok: Ránu opláchneme vlažnou ideálně tekoucí vodou, zkontrolujeme její stav. 3. krok: Existuje-li riziko infekce, ránu vydezinfikujeme. 4. krok: Pro významné urychlení hojení ran bez vzniku strupů a jizev se doporučuje zvolit k dalšímu kroku přípravek, který udržuje v ráně pro hojení příznivé prostředí - tzv. přípravek pro vlhké hojení.