:

Co s mrtvým ptákem?

Danyka Goldner
Danyka Goldner
2025-07-28 18:52:33
Count answers : 9
0
Obdobné preventivní opatření platí i při nálezu většího množství hromadně uhynulých ptáků, o němž by se měla co nejdříve dozvědět krajská veterinární správa, která zajistí potřebná vyšetření pro vyloučení nákazy. Likvidaci uhynulých zvířat, která nemají majitele, má na starosti příslušná obec, v níž k úhynu dojde. Týká se to především drobných živočichů, ježků, ptáků, ale i volně pobíhajících psů a koček, jež bývají častou ,,obětí" rušné automobilové dopravy. Nález sraženého či jinak uhynulého zvířete je vhodné oznámit na příslušném obecním či městském úřadě, na který pak připadne následná ohlašovací povinnost a odstranění.
Bette Dibbert
Bette Dibbert
2025-07-28 18:41:56
Count answers : 7
0
Co s mrtvým ptákem? U některých úhynů je vhodné ptáky předat k dalšímu šetření. V případě podezření na otravu volejte Policii ČR a také ČSO. Ničeho se nedotýkejte. Úhyny pěti a více vodních ptáků hlaste přímo na Státní veterinární správu kvůli sledování výskytu ptačí chřipky a domluvte se s nimi na předání. O hromadných úhynech volně žijících ptáků je rovněž vhodné informovat územně příslušnou Krajskou veterinární správu. Nejedná-li se o žádný z případů výše, můžeme uhynulé drobné ptactvo zahrabat do země na vlastním pozemku. Jinde nález oznámíme obci, která má povinnost se o kadáver postarat.
Nadia Marks
Nadia Marks
2025-07-28 17:58:34
Count answers : 9
0
Podezřelá návnada nebo mrtvý pták, volejte Policii ČR a také ČSO. Nemocný (živý či mrtvý) pták, zabraňte šíření choroby a nahlaste její výskyt.
Wendy Blick
Wendy Blick
2025-07-28 17:18:11
Count answers : 9
0
Pokud jde o v podstatě přirozený úhyn jednotlivce, například jednotlivého ptáka, je možné jeho kadáver zlikvidovat podobně, jako je tomu u zvířat v zájmovém chovu. Je také možné uhynulé zvíře uložit do neprodyšného pytle a dopravit je do některého ze státních veterinárních ústavů. Pro soukromníka je nejlépe toto řešit oznámením obci, popřípadě místně příslušné krajské veterinární správě.
Tyrell Green
Tyrell Green
2025-07-28 15:18:48
Count answers : 5
0
V případě, že člověk mrtvého ptáka nalezne, měl by ho zakopat přímo na místě nálezu nebo na nejbližším vhodném místě. Uhynulé zvíře lze také spálit v kotli na pevná paliva nebo ho odložit do nádob s komunálním odpadem. Pokud si lidé s nálezem neví rady, nejsnazší je kontaktovat obecní úřad. Při manipulaci s mrtvým tělem ptáka lidé nesmějí zapomínat na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, roušky a pevné boty. Po provedené likvidaci je nutné si důkladně umýt ruce mýdlem nebo jiným čisticím prostředkem.
Frederik Robel
Frederik Robel
2025-07-28 14:51:09
Count answers : 10
0
V případě nálezu jednotlivých kusů uhynulých ptáků v přírodě nebo na místech, kde není znám majitel ani správce území nálezu, je především nutné zachovat klid a k neškodnému odstranění přistupovat bez obav z nejhoršího. Občan má tyto možnosti: zakopání na místě nebo na nejbližším vhodném místě. spálení v kotli na pevná paliva. oznámení nálezu obecnímu úřadu, na jejímž katastrálním území místo nálezu leží. Obecní úřad může kontaktovat k odvozu spádový asanační podnik. kontaktovat k odvozu osoby, které mají povolení k výkonu veterinární asanační činnosti. kontaktovat soukromého veterinárního lékaře, který má v rámci své veterinární ordinace kafilerní box. podat informaci o umístění sběrného kafilerního boxu. V případě nálezu mrtvého ptáka v souvislosti s opatřeními týkajících se případného výskytu ptačí chřipky, žádá Policie ČR občany, ať se obrací přímo na Krajskou veterinární stanici Zlín. Při nálezu většího počtu uhynulých ptáků nebo i jednotlivých uhynulých vodních ptáků vždy kontaktujte veterinárního lékaře místně příslušné krajské veterinární správy.