:

Jak poznat nemocná střeva?

Mariam Ledner
Mariam Ledner
2025-07-06 13:05:41
Count answers : 0
0
Hodnocení příznaků (průjmy, příměs krve a hlenu v textu průjmu, bolesti břicha, únava, zvýšené teploty, bolestivá nucení na stolici – tzv. tenesmy apod.) Pohmat břicha, pátrá se po bolestivosti nad postiženým úsekem střeva či rezistencích (hmatných patologických útvarech) Pátrání po přítomnosti mimostřevních projevů (kožních změnách apod.) Krevní obraz. Zánětlivé parametry (CRP, sedimentace, zvýšení bílých krvinek). Proteiny, hladina albuminu. ANCA a ASCA protilátky (pozitivita ANCA a nepřítomnost ASCA protilátek svědčí spíše pro ulcerózní kolitidu). Kultivace, virologické, případně parazitologické vyšetření při nutnosti vyloučení infekčního původu obtíží. Test na okultní (skryté) krvácení ve stolici – tj. krvácení okem neviditelné. Kolonoskopie (koloskopie) – jedná se o metodu vyšetření tlustého střeva, kdy je koloskop (jednoduše řečeno hadička s kamerou) zaveden konečníkem do střeva. Gastroskopie – vyšetření žaludku, spojené též s vyšetřením jícnu a dvanáctníku, gastroskop (hadička s kamerou) se ústy zavede do žaludku, který se důkladně prohlédne, případně se odeberou vzorky k histologickému vyšetření. Kapslová enteroskopie (kapsuloskopie) – jedná se o obrazové vyšetření tenkého střeva speciální diagnostickou kapslí, která má velikost větší vitaminové kapsle a je vybavena mikrokamerou. Enteroklýza – jedná se o způsob rentgenologického vyšetření tenkého střeva se zavedením sondy do dvanáctníku, resp. až do lačníku (obě jsou části tenkého střeva) s následnou aplikací kontrastní látky. Irigografie – rentgenové kontrastní vyšetření tlustého střeva. CT vyšetření Magnetická rezonance.
Caden Walker
Caden Walker
2025-07-06 10:42:25
Count answers : 0
0
Časté příznaky poruchy trávení jako plynatost, nadýmání, průjem, zácpa nebo pálení žáhy mohou být následkem nemocných střev. Zdravá střeva zpracovávají potravinu bez problémů. Nadměrná konzumace rafinovaných cukrů, především vysoko fruktózový kukuřičný sirup, je spojena se zvýšením zánětu v organismu. Přibývání na váze nebo hubnutí bez jakýchkoliv dietních změn nebo fyzických aktivit může být příznakem nemocných střev. Pozměněný mikrobiom negativně ovlivňuje schopnost absorbovat některé nutrienty, regulovat krevní hladinu glukózy a ukládání tuku v těle. Hubnutí může být způsobeno syndromem bakteriálního prorůstání tenkého střeva. Přibývání na váze souvisí s inzulínovou rezistencí nebo přejídáním, příčinou je snížené vstřebávání nutrientů. Nezdravá střeva se mohou podílet na poruchách spánku jako je například insomnia a vést tak k chronické únavě. Většina serotoninu, hormonu ovlivňujícího náladu a spánek, je vytvářena ve střevech. Změny v jeho hladině, způsobené střevními poruchami tak mohou ovlivnit kvalitu spánku. Zánět ve střevech, nezdravé stravování nebo potravinové alergie mohou způsobit syndrom děravého střeva. Takové narušení střevní stěny umožňuje vstřebávání některých bílkovin, které aktivují imunitní systém a způsobují tak podráždění pokožky a onemocnění, jako je například ekzém. Střevní poruchy mohou zvyšovat v těle zánět a ovlivňovat tak správné fungování imunitního systému. To se podílí na vzniku autoimunitních onemocnění. Potravinové intolerance jsou důsledkem neschopnosti trávit některé složky potravin. Za nedostatečné trávení některých potravin může být zodpovědné narušení střevního mikrobiomu, především bakteriálního zastoupení. Mezi typické projevy intolerance patří nadýmání, plynatost, průjem, bolest břicha nebo nevolnost.
Linda Weissnat
Linda Weissnat
2025-07-06 10:12:10
Count answers : 0
0
Bolesti břicha, průjem, zvracení, nevolnost, horečka – příznaky, které se vyskytují hlavně při žaludeční nevolnosti nebo „střevní chřipce“, zná každý. Lidé s IBD (chronickými zánětlivými onemocněními střev) jimi ale trpí ve větší míře a obvykle v epizodách. Důvody k operaci zahrnují komplikace, jako je silné krvácení, perforace střeva, zánět, který nereaguje adekvátně na léky, a výskyt rakoviny tlustého střeva nebo přednádorových změn. Riziko vzniku rakoviny tlustého střeva je zvýšené u ulcerózní kolitidy a u Crohnovy choroby, pokud je postiženo tlusté střevo. Stres může vyvolat nové záněty. Vyřaďte ze svého jídelníčku nadýmavé a nestravitelné potraviny! Dávejte si pozor na vlákninu! Pravidelný screening rakoviny střev je u IBD nutností! Cvičení má prokazatelně pozitivní účinek v období, kdy nás zrovna nemoc netrápí. Kouření zvyšuje četnost akutních zánětů Crohnovy choroby, proto by se pacienti s MC měli zdržet kouření. Naopak u pacientů s ulcerózní kolitidou se potíže po zanechání kouření zhoršují. Alkohol škodí střevní sliznici a měli bychom se mu vyhýbat.