Proč odložit očkování?

Stone Kerluke
2025-07-27 20:51:57
Count answers
: 8
Těžká alergická reakce na některou složku vakcíny nebo po předchozí dávce dané očkovací látky. Onemocnění mozku (encefalopatie) během 7 dní po očkování proti dávivému kašli, které nemá jinou prokázanou příčinu. Závažné poruchy imunity.
Typickou dočasnou kontraindikací je středně závažné či závažné akutní onemocnění s horečkou i bez ní. V případě lehkého průběhu nemoci se lékaři rozhodují, zda očkovat, či nikoliv, podle závažnosti příznaků nemoci a její příčiny. Rýma s celkovými příznaky, jako jsou bolest hlavy, malátnost či zvýšená teplota, je považována za akutní infekci, a očkování v takové situaci nedoporučuje.
Po běžném virovém onemocnění postačí týdenní rekonvalescence, poté je možné očkování provést. Pokud šlo o závažnější infekční onemocnění, řídí se lékař stavem pacienta, doporučila bych ale vyčkat s očkováním nejméně 14 dnů.

Valentina Reichel
2025-07-27 19:16:05
Count answers
: 5
Neznamená to neočkujte se, nebo všechno odkládejte, ale přemýšlejte o tom, jaká je vaše situace. Jste zdraví? Máte v dosahu zdravotnická zařízení? V současné době, kdy je pohyb lidí omezen, tak právě v tuhle chvíli se snižuje riziko nákazy všech nemocí, takže když si rodiče nejsou jistí, nejsou úplně zdrávi, tak si to očkování může o pár týdnů prostě odložit.
Jiná situace je podle lékařů u dospělých a starších dětí. Tam po dohodě s praktikem může očkování několik týdnů až měsíců počkat.
V současné době, kdy je pohyb lidí omezen, tak právě v tuhle chvíli se snižuje riziko nákazy všech nemocí, takže když si rodiče nejsou jistí, nejsou úplně zdrávi, tak si to očkování může o pár týdnů prostě odložit.

Brook Abshire
2025-07-27 19:10:32
Count answers
: 7
Strach z nežádoucích účinků nemůže být dostatečným argumentem pro odložení očkování.
Odložení vakcinace na pozdější dobu přináší více rizik než prospěchu, což potvrzuje rozsáhlý výzkum provedený ve Spojených státech amerických.
V důsledku odložení očkování roste počet případů onemocnění černým kašlem.
Infekční onemocnění si může vybrat mnohem krutější daň a ohrozit život.
Všude platí, že jedním z důvodu horší epidemiologické situace je odkládání očkování, které je součástí pravidelného očkovacího kalendáře.

Darby Schoen
2025-07-27 18:23:50
Count answers
: 3
Důvody přechodného odložení očkování: dítě je akutně nemocné, případně má teplotu (lehce zvýšená teplota a lehké nachlazení nemusí být vždy překážkou), větší pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu dítěte je třeba věnovat při očkování "živými" vakcínami (např. spalničky), dítě bylo v kontaktu s nemocným a je v tzv. inkubační době (ta trvá dle typu nemoci většinou 1-3 týdny), dítě je oslabené po nemoci (je v rekonvalescenci), u běžných dětských onemocnění stačí většinou 1 - 2 týdny, dítě má závažné dlouhodobé onemocnění (nejčastěji neurologické nebo onkologické), dítě užívá kortikoidy nebo léky na imunitu.
Dalšími důvody bránící očkování (většinou trvale) může být závažná reakce po předchozím očkování či závažné chronické onemocnění (nejčastěji neurologické nebo defekt imunity).
Kdy by se nemělo očkovat? O tom rozhodne lékař u každého dítěte přísně individuálně.
Obecně lze říci, že překážky v očkování pueden být dočasné, které vedou jen k oddálení očkování nebo takové, které očkování brání trvale - může to být jen proti některé nemoci, nebo se dítě nemůže očkovat vůbec.
Před očkováním je vhodné lékaři sdělit, vyskytuje-li se v rodině krvácivá choroba nebo je-li někdo z rodiny léčen pro vážnou nemoc imunitního systému či nádorové onemocnění.