:

Jak vyléčit syndrom dráždivého tračníku?

Garland Larson
Garland Larson
2025-07-27 23:51:33
Count answers : 6
0
Po stanovení diagnózy IBS byste si měli dávat pozor na některé potraviny nebo se jim dokonce vyhýbat. Je důležité naslouchat svému tělu a rozpoznat, které potraviny mu prospívají a které mu způsobují potíže. Myrha, heřmánek a kávové uhlí mají na střeva těsnicí účinek. Dostatečná relaxace a pravidelné cvičení navrací střeva do rovnováhy. Užitečná je sauna, cvičení venku a ve vodě.  Relaxačních trénink (např. autogenní trénink, jóga) pomáhá snižovat příznaky stresu, nervozity a úzkosti. Pacienti se závažnými psychickými problémy a depresemi by se měli poradit s psychoterapeutem. Pokud možno,  přestaňtě kouřit a alkohol konzuujte jen s mírou. Užívání (a to i dlouhodobé) probiotických vícedruhových synbiotik, která chrání střevní sliznici a vyrovnávají trávicí funkce, je ideální pro prevenci a podpůrnou léčbu syndromu dráždivého tračníku.
Osborne Ebert
Osborne Ebert
2025-07-27 23:16:01
Count answers : 9
0
Syndrom dráždivého tračníku nelze vyléčit, avšak vhodnou terapií se mohou zmírnit příznaky. Vypozorujte sami na sobě, která jídla nebo jejich konzumace v určitou denní dobu vám nedělají dobře. Problémovými potravinami může být mléko a mléčné výrobky, nápoje s kofeinem a bublinkami, alkohol, některé ovoce a zelenina. Konzumujte zdravé věci, jezte vyváženě – pestrá strava je základ. Vybírejte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnné pečivo, ovoce a zelenina (zvláště pokud trpíte zácpou). Denně vypijte 6–8 sklenic vody, zejména pokud vás trápí průjem. Vyhýbejte se přejídání – příliš velké porce můžou způsobit křeče a průjem. Další nezbytností je užívat pravidelně léky, které vám předepsal lékař na zmírnění průjmu a křečí, případně antidepresiva a náhradu vlákniny. Mnoho lidí trpících syndromem dráždivého tračníku je rovněž ve stresu, zažívají úzkosti, paniku a deprese. V tom případě je nedílnou součástí léčby psychoterapie.
Nikki Littel
Nikki Littel
2025-07-27 22:58:59
Count answers : 10
0
Léčba syndromu dráždivého tračníku Vzhledem k podstatě vlastního onemocnění, je jasné, že syndrom dráždivého tračníku se léčí jen velmi obtížně. Klíčové je dosáhnout dlouhodobé psychické i fyzické pohody pacienta. Doporučení zní jednoduše: „Už žádný stres! Věnujte se sami sobě! Naordinujte si dovolenou, začněte cvičit, upravte svůj jídelníček a užívejte si života.“ Navštívit psychologa či psychiatra a o svých problémech si popovídat, zvláště, khi už mají vliv na fyzické zdraví. V těžkých případech pak mohou pomoci i antidepresiva, tj. léky na příznaky deprese. Projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmy, užívají se tzv. antidiaroika tzn. léky proti průjmu, které je vhodné doplnit probiotiky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Naopak proti zácpě pomáhá strava s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech i projímadla. S problémy s nadýmáním mohou pomoci probiotika spolu s trávícími enzymy. Doplňování stravy probiotiky je vhodné ve všech případech projevů syndromu dráždivého tračníku, jelikož zajistí dlouhodobou rovnováhu střevní mikroflóry, která může být v těchto případech narušena.