Jak zjistit že mám celiakii?

Genoveva Boyer
2025-07-28 04:18:24
Count answers
: 9
Diagnostika nesnášenlivosti lepku je komplexní proces, který vyžaduje spolupráci s lékařem. Prvním krokem je podrobná anamnéza, během níž lékař zjišťuje informace o příznacích, zdravotní historii a stravovacích návycích pacienta.
Na základě těchto údajů pak rozhodne o dalším postupu a potřebných vyšetřeních.
V případě podezření na celiakii se provádějí sérologické testy na přítomnost protilátek proti lepku.
Pokud jsou výsledky pozitivní, dalším krokem je biopsie tenkého střeva, která potvrdí diagnózu tím, že ukáže poškození sliznice střeva.
Diagnostika citlivosti na lepek je složitější, protože neexistují specifické laboratorní testy.
Tento proces je založen především na vyloučení jiných onemocnění, jako je celiakie nebo alergie na lepek.
I když laboratorní testy nejsou zaměřeny přímo na citlivost na lepek, často se provádějí jako součást diagnostického postupu.
V této fázi může lékař doporučit konzultaci s dietologem a zavedení eliminační diety.
Tento přístup spočívá v úplném vyloučení lepku ze stravy na 2 až 4 týdny.
Pokud během této doby příznaky ustoupí a znovu se objeví po opětovném zařazení lepku, lze to považovat za indikaci nesnášenlivosti lepku.
Během diagnostického procesu je důležité, aby pacient nevyřazoval lepek ze stravy před provedením všech potřebných vyšetření, protože by to mohlo ovlivnit výsledky testů.

Helena Bailey
2025-07-28 02:35:29
Count answers
: 7
Diagnostika celiakie je založena na vyšetření protilátek proti tkáňové transglutamináze a endomysiu v krvi, popřípadě protilátek proti deamidovaným gliadinovým peptidům.
Je velmi vhodné vyšetřit protilátky ve třídě IgA i IgG.
Orientační test z krve na přítomnost protilátek proti transglutamináze ve třídě IgA si může udělat každý sám, a to díky testům Biocard, které jsou volně prodejné v lékárnách.
Tímto testem však nelze nahradit odborné lékařské vyšetření.
Je však signálem pro provedení odborného vyšetření k definitivnímu určení konečné diagnózy.

Bernadine Lemke
2025-07-28 00:38:11
Count answers
: 9
Typickými příznaky celiakie jsou průjem, plynatost, křeče v břiše, pokles hmotnosti a také únava. Přítomny mohou být bolesti břicha, které postupně nabývají na intenzitě. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou často plačtivé a mrzuté. Ubývají na váze a málo rostou, celkově se dá říct, že neprospívají. Může se rovněž projevit chudokrevnost způsobená nedostatkem železa. U starších dětí a u dospělých se onemocnění může projevit až po výrazné zátěži. Příznaky spojené s trávicím ústrojím jsou snížená chuť k jídlu, průjem, nadýmání ale i zácpa. Pacient s celiakií však může místo střevních projevů trpět také mimostřevními projevy, jako jsou chudokrevnost, osteoporóza, zvýšená kazivost zubů, afty, porucha skloviny, bolesti kloubů, únava, či duševní obtíže – deprese a úzkost. Celiakie však nemusí mít žádné projevy a může být diagnostikována při pátrání po této chorobě u příbuzných již diagnostikovaného celiaka.