:

Co je to demodikóza?

Sonia Sporer
Sonia Sporer
2025-07-01 05:24:44
Count answers : 0
0
Demodikóza je parazitární onemocnění mladých zvířat nebo zvířat se sníženou imunitou. Způsobuje ji přemnožení parazita Demodex canis nebo-li trudníka. Řada zkušených chovatelů již sama pozná na štěněti toto onemocnění podle typicky vypadané srsti kolem očí nebo jinde na hlavě. Toto je tzv. lokální forma a zdravé zvíře se s ní za pomoci imunostimulačních preparátů vypořádá samo. Malé okrsky bez srsti (alopecie) se mohou šířit dále po těle na končetiny a trup. Potom hovoříme o generalizované formě demodikózy. Ta zasluhuje naši plnou pozornost a péči. Zvíře může ztratit téměř všechnu srst a druhotná bakteriální nebo plísňová infekce způsobit vážný zánět kůže. Častěji se s touto nemocí setkáváme u krátkosrstých a brachycefalických plemen. K přenosu trudníka dochází v ranném věku při sání mléka z těla matky. Parazit přežívá v mazových žlázách a chlupových váčcích v kůži.
Cole Green
Cole Green
2025-07-01 03:24:53
Count answers : 0
0
Demodex u psa je parazitární onemocnění kůže. U psa je původcem malý roztoč – Demodex canis. Demodikóza se vyskytuje i u křečků a u koček. Demodikóza mívá více forem. Demodex u psa je onemocnění, při kterém parazit způsobuje záněty chlupových váčků a následné vypadání chlupů. Žije ve chlupových váčcích a mazových žlázách. U jedinců se sníženou imunitou dojde k jeho přemnožení, následnému zánětu chlupových váčků, a nakonec vypadáním chlupů.
Amber Huel
Amber Huel
2025-07-01 03:15:40
Count answers : 0
0
Co je to demodikóza? Jedná se o parazitární onemocnění psů a koček, jehož původcem je parazit Demodex canis. Tento parazit je v malém množství přítomen v chlupových folikulech kůže většiny zdravých psů. Sající štěňata se jím nakazí od matky během prvních dnů jejich života, ale u většiny z nich se onemocnění nikdy neprojeví. U psů s oslabenou imunitou dojde k narušení rovnováhy. Parazité se aktivují, začnou se množit a způsobí zánět chlupového folikulu. Tento stav označujeme jako lokalizovanou demodikózu. Ta se projevuje jako jednoho nebo více okrouhlých ložisek se ztrátou srsti, šupinatěním a zarudnutím kůže, která se objevují především na hřbetě nosu, na čele, kolem očí a na předních tlapkách. S lokalizovanou demodikózou se setkáváme nejčastěji u štěňat ve věku od tří do šesti měsíců a obvykle vymizí spontánně do 1,5 roku. Druhou formou je tzv. generalizovaná demodikóza. Může vzniknout kdykoli mezi 3. a 12. měsícem věku. Je to velmi závažné celkové onemocnění, kdy i po radikální terapii může docházet k recidivám. Defekt imunity předcházející rozvoji generalizované demodikózy je buď dědičný, nebo získaný v důsledku závažného vleklého onemocnění či dlouhodobého podávání léků potlačujících imunitu.