Co dělat když Žahne medúza?

Jarrod Franecki
2025-07-12 08:13:41
Count answers
: 0
Pokud vás požahá medúza, pokuste se z vody dostat klidně, nepanikařte. Když kolem sebe budete kopat, může vás dalšími chapadly ještě více popálit. Jestliže je ve vaší blízkosti plavčík, zavolejte ho, bude vědět, co dělat. V případě, že jste na to sami, na inkriminované místo si nesahejte, abyste si nepopálili další část těla. V ráně bývají zbytky chapadel a ty je třeba odstranit. Doporučuje se seškrábnout je žiletkou, kreditní kartou nebo vlhkým ručníkem. V případě, že máte po ruce pinzetu, můžete ji také použít. Ideálně mějte na rukou gumové rukavice. Ránu je poté ideální polévat teplou slanou vodou, nikoliv sladkou vodou, která způsobí další uvolňování toxinu. Lékaři také doporučují místo polévat octovým roztokem. Domorodci dokonce potírají kůži rajčatovou šťávou. V lékárnách jsou k dispozici gely přímo určené na požahání, případně lze použít přípravky zklidňující alergickou vyrážku. Pokožku pak pár dní nevystavujte slunečnímu záření. Obecně se dá říci, že požahání je velmi nebezpečné jen pro alergiky, jinak je spíše nepříjemné a bolestivé.

Monique Armstrong
2025-07-12 06:43:41
Count answers
: 0
Je dobré se z vody dostat pomalu, bez rychlých a hysterických pohybů, ty by totiž mohly medúzu vyprovokovat k dalšímu útoku. Pak je dobré odstranit jehličky z postižené rány. Máte-li u sebe peněženku, použijte kreditní kartu nebo občanku a snažte se místo oškrábat. K tomu také může posloužit ostrý kámen, nůž a další tvrdé věci. Nikdy to nedělejte rukama, neroztírejte nic po ráně. Jedním z nejzaručenějších receptů je ponořit nohu zpět do mořské vody a nechat ji tam klidně dvacet minut. V první fázi totiž nepomáhá ani ledování, naopak by mohlo vše zhoršit. Později můžete ránu namazat lokálním antihistaminikem – například fenistilem a není od věci také nasadit léky na alergii.

Kathryne Hagenes
2025-07-12 06:28:22
Count answers
: 0
Pokud vás medúza omylem žahne, určitě si na danou část těla nečůrejte, jak doporučují některé „babské“ rady. To akorát tu reakci zhorší, Já bych doporučil vzít třeba platební kartu a nejdřív odstranit veškeré zbytky těch chapadel. Potom určitě polévat mořskou vodou, Pomáhá i chladit postižené místo mokrým pískem.

Janessa Veum
2025-07-12 05:30:57
Count answers
: 0
Při zasažení medúzou je důležité nejdříve odstranit případné jehličky z postižené rány.
K odstranění použijte vždy nějaký předmět, není vhodné je odstraňovat rukama, jehličky se могут přenést na další místo či člověka.
Zasažené místo je vhodné ponořit zpět do mořské vody, případně oplachovat mořskou vodou, i na dvacet minut.
Nikdy neoplachujte místo sladkou vodou, mohlo by dojít k dalšímu uvolnění toxinu.
Později můžete ránu namazat lokálním antihistaminikem, například Dr. Max Fenimaxem, který poskytuje rychlou úlevu od svědění a podráždění a má také místní anestetický účinek.
Gel můžete v tenké vrstvě mazat 2-4x denně.
Na postižené místo doporučuji také několikrát denně aplikovat Uriage Termální vodu, která podporuje hojení a regeneraci pokožky.
Postižené místo není vhodné vystavovat slunci, můžete použít ochranný oděv s SPF.
Pokud by byla přítomna nevolnost, bolest hlavy, je nutné vyhledat lékaře.