Co dělat, když pes oslepne?

Elva Conroy
2025-07-12 15:44:06
Count answers
: 0
Léčba závisí na příčině slepoty.
V některých případech, jako je SARDS a PRA, není léčba možná, doporučuje se pak zavést vhodný výcvik, který zvíře naučí žít s narušeným zrakem.
Péče o psa, který ztratil zrak, vyžaduje trpělivost a pochopení.
Používejte svůj hlas, když trávíte čas se svým slepým psem.
V tomto případě se pes rychle naučí používat svůj sluch jako náhradu za zrak.
Misku s vodou mějte stále na stejném místě a určete si konkrétní místo pro krmení.
Poskytněte svému mazlíčkovi bezpečnou zónu, která mu poskytne prostor na hraní.
Ujistěte se, že váš domov je přizpůsoben péči o slepého psa, chraňte ostré hrany a schody.
Je také dobré varovat návštěvu, aby se před dotykem psa nahlas představili.
Tyto kroky jistě vašemu psovi usnadní zvykání na novou realitu.
Pro jistotu stojí za to požádat veterináře o další tipy nebo kontaktovat jiné ošetřovatele slepých psů.

Grace Kertzmann
2025-07-12 15:41:06
Count answers
: 0
Dejte mu čas. Zvíře, které slepne postupně, se bez zraku učí fungovat pozvolna. Pokud zvířátko oslepne náhle prakticky ze dne na den, bude potřebovat více času zvyknout si na okolí, zvuky a vzruchy kolem sebe. Buďte proto trpěliví a dejte mu prostor a dostatek času, aby se na novou situaci adaptovalo. Je potřeba prozkoumat terén. Nevidomý mazlíček si bude muset vytvořit novou vnitřní "mapu" svého okolí. Nábytek nechejte na svém místě. Když si váš slepý mazlíček už zorientoval, nepřemísťujte pokud možno nábytek ani jiné věci, které zvířeti slouží k orientaci v prostoru. Pozor na ostré předměty i toaletní mísu. Zkontrolujte vše uvnitř i vně interiéru a odstraňte cokoliv, o co by se mohlo zvíře poranit nebo mu mohlo být jakkoliv nebezpečné. Procházky na vodítku. Na procházkách bude lepší mít pejska na vodítku, eliminujete tak riziko, že se pes zaběhne a něco se mu stane. Nezapomínejte na veterináře. Dokonce i v případě, že je slepota nevratná, pravidelné veterinární prohlídky jsou stále důležité kvůli sledování jakýchkoli změn.

Deontae Ferry
2025-07-12 14:40:14
Count answers
: 0
Jak mu toto těžké období zpříjemnit.
Mluvení, cinkání, žbluňkání
Slepý pejsek se často ulekne při sebemenším kontaktu, jelikož jej nečeká.
Proto je důležité nejdříve na psa promluvit, přibližovat se pomalu zepředu a dát mu očichat svou ruku.
Teprve poté se při hlazení bude chlupáč cítit bezpečně, protože ví, kdo na něj sahá.
Můžete pomalu trénovat nové povely, které se budou hodit doma i na procházkách.
Pokud máte více psů, může být některý z nich asistentem.
Koberec, parkety, nebo dlažba.
Pamatuje si totiž, že v ložnici vždy býval koberec, a tak ví, kde se v domě nachází právě díky tomuto podkladu.
Pokud to lze, raději nepřesunujte nábytek v místnostech, kde se váš čtyřnohý mazlík často vyskytuje.

Gia Kshlerin
2025-07-12 13:36:42
Count answers
: 0
Pokud se domníváte, že Váš pes je slepý, měli byste ho objednat k veterináři na vyšetření.
Často se může jednat o tzv. šedý zákal (katarakta).
Ten může být chirurgicky vyléčen podobně jako tomu je u lidé.
Špatně vidícímu zvířeti můžete pomoci s orientací na vycházce tím, že budete používat jasnější barvy oblečení a nebudete od něj odcházet příliš daleko.
K nevidícímu psovi přistupujte pomalu, mluvte na něj, aby Vás poznal.
Když jste venku na procházce, choďte pomalu a mějte zvíře na vodítku.
V domácnosti nepřesouvejte nábytek, aby se Váš zvířecí mazlíček postupně naučil, jak jsou rozloženy jednotlivé věci a přestal do них narážet.

Cordie Okuneva
2025-07-12 13:20:35
Count answers
: 0
Přečkejte první týdny. Slepý pes si nakonec na nový stav zvykne. Ze začátku ale samozřejmě bude skutečnost, že už nevidí, náročná pro něj i pro vás. Pokuste se mu tohle přechodné období co nejvíce ulehčit. Hlavně tak, že se mu budete snažit dodat sebevědomí.
Neměňte umístění vybavení. Základní poučka pro domácnost slepých lidí platí i u zvířátek. Nechte nábytek i vybavení pro mazlíčka na jednom místě, abyste ho zbytečně nemátli přesuny. Bude tak pro zvířátko snazší naučit se cestu.
Snažte se omezit nečekané překážky. Zvířátko nevidí, a tak si ani nevšimne věcí, co na podlaze původně nebyly, dokud do nich nevrazí.
Venčení a procházky u slepých pejsků je samozřejmě potřeba dávat větší pozor na okolí i to, kam pejsek jde. Je nutné naučit je nechat se od vás víc vést, aby například poznali, že když na vodítko vyvinete lehký tlak doleva, půjde se teď doleva.
Pokusíte se poskytnout pejskovi pocit klidu. Pokuste se příliš nedělat náhlé hlasité zvuky, jejichž původ hned nepozná a může se tak polekat.
Pěstujte v psovi samostatnost. Vyplašenější je právě proto, že teď doma necítí jistotu. Namísto přenášení z místa na místo mu dovolte zorientovat se a naučit se doma chodit samostatně.
Zkontrolujte bezpečnost domu a zahrady. Ujistěte se, že doma nebo na zahradě není nic nebezpečného. Jde hlavně o místa, kam by pejsek mohl spadnout – schody, bazény apod.
Psi se umí se slepotou sžít tak, že u některých byste po nějaké době ani na první pohled neřekli, že nevidí. Můžou být dál šťastní a užívat si života, jen jim k tomu musíme dát šanci.

Madisen Rice
2025-07-12 12:54:21
Count answers
: 0
Snažte se používat veselý tón hlasu, který psovi naznačí, že je vše v pořádku a nic se nezměnilo. Pokud máte doma i jiné domácí mazlíčky, připevněte jim na obojek například rolničku, aby pes mohl určit, kde se pohybují. Snažte se psovi, co nejvíce pomáhat sluchovými či hmatovými pomůckami. Nad vchodové dveře umístěte zvonkohru a k prahu dveřím rohožku. Na krátkém vodítku s ním procházejte celý byt. Zkuste si lehnout na zem do úrovně očí vašeho psa a hledejte, co by pro něj mohlo být nebezpečné, je to velmi účinné a praktické řešení. Podobně postupujte i na zahradě. Mluvte na něj, když se ho chcete dotknout. Pes se časem naučí spojovat zvuky s určitým pocitem a život pro něj bude snadnější. Chce to jen dávku odvahy a trpělivosti.