Jak pracovat se slepým psem?

Neil Torphy
2025-07-12 13:55:07
Count answers
: 0
Ze strany majitele je nutné změnit režim a psovi pomoci se orientovat.
V následujícím článku je popsáných několik pravidel, které ulehčí slepému zvířeti orientaci ve známém prostředí.

Wilburn Stamm
2025-07-12 13:53:27
Count answers
: 0
Pokuste se mu tohle přechodné období co nejvíce ulehčit. Hlavně tak, že se mu budete snažit dodat sebevědomí. Neměňte umístění vybavení. Nechte nábytek i vybavení pro mazlíčka na jednom místě, abyste ho zbytečně nemátli přesuny. Snažte se omezit nečekané překážky. Zvířátko nevidí, a tak si ani nevšimne věcí, co na podlaze původně nebyly, dokud do nich nevrazí. Ať už jde o hračky odložené dětmi nebo něco jiného, snažte se takové věci omezit. Vy si zase při procházení místností můžete třeba pobrukovat a dát mu tak vědět, kde zrovna jste. U slepých pejsků je samozřejmě potřeba dávat větší pozor na okolí i to, kam pejsek jde. Je nutné naučit je nechat se od vás víc vést, aby například poznali, že když na vodítku vyvinete lehký tlak doleva, půjde se teď doleva. Užitečné je také naučit pejska základní povely, které procházky usnadní. Pokuste se příliš nedělat náhlé hlasité zvuky, jejichž původ hned nepozná a může se tak polekat. Promluvte na něj už z dálky, aby se nevylekal, když ho třeba zčistajasna pohladíte. Pěstujte v psovi samostatnost. Namísto přenášení z místa na místo mu dovolte zorientovat se a naučit se doma chodit samostatně.

Giovanny Kuhic
2025-07-12 13:41:53
Count answers
: 0
Snažte se používat veselý tón hlasu, který psovi naznačí, že je vše v pořádku a nic se nezměnilo. Pokud máte doma i jiné domácí mazlíčky, připevněte jim na obojek například rolničku, aby pes mohl určit, kde se pohybují. Snažte se psovi, co nejvíce pomáhat sluchovými či hmatovými pomůckami. Nad vchodové dveře umístěte zvonkohru a k prahu dveřím rohožku. Na krátkém vodítku s ním procházejte celý byt. Zkuste si lehnout na zem do úrovně očí vašeho psa a hledejte, co by pro něj mohlo být nebezpečné, i když to zní legračně, je to velmi účinné a praktické řešení. Mluvte na něj, quando se ho chcete dotknout. Pes se časem naučí spojovat zvuky s určitým pocitem a život pro něj bude snadnější. Chce to jen dávku odvahy a trpělivosti.

Edwardo Kuphal
2025-07-12 12:00:02
Count answers
: 0
Každý chovatel se s tímto stavem musí postupně smířit a naučit se s hluchým či slepým psem žít.
Místo zavolání má chovatel více mávat rukama, nebo dokonce poskakovat.
Mnohdy pomůže předmět, který máte právě po ruce.
Můžete do jeho těsné blízkosti hodit například šišku při procházce lesem.
Pes po jeho zaregistrování bude vědět, že má svou pozornost soustředit na svého pána.
Ti psi, kteří byli po celý život při procházkách zcela volně, by měli být na vodítku.
Tato rázná změna je nutná kvůli jejich bezpečnosti.
Majitel se totiž tímto okamžikem stává spíše průvodcem než pánem.

Rita Beier
2025-07-12 11:59:05
Count answers
: 0
Jak pracovat se slepým psem.
Vhodné plemeno a vlastnosti psa.
Vodícím psem se můžete v podstatě stát jakýkoliv pes, nicméně v praxi jsou jimi vždy psi větších plemen, a to hlavně z důvodu toho, aby k nim měl slepý člověk lepší přístup. U budoucího vodícího psa se hledají především tyto vlastnosti: inteligence psa. Ochota psa neustále se něco učit. Schopnost delší doby soustředění se. Dobrá paměť. Prostorové vnímání. Rozpoznání nebezpečných překážek. Výborné zdraví. Nezaleknutí se jakýkoliv zvuků ani doteků. První dny mohou být pro klienta i psa občas krušné a plné očekávání. V první řadě je nutné soustředit se především na budování vztahu člověka se psem – takže hodně pochval, pamlsků, mazlení a her. Poté se začne klient na svého nového čtyřnohého přítele při jednoduché práci pomalu soustředit, aby rychle a dobře pochopil, co mu pes naznačuje, jak reaguje na jeho povely a také hlasy.

Kamren Schuppe
2025-07-12 11:28:57
Count answers
: 0
Chůze po schodech Ráno jde s páníčkem a Toskou na procházku. Znamená to sejít tři patra a nespadnout. Takže pro začátek vodítko nakrátko a vždy před prvním schodem říct pozor! a jemně vodítko potáhnout. Teď už chodí po paměti. Opatrně a před prvním schodem vždy zpomalí a packou nahmatá jeho okraj.
Průchod dveřmi je jedna z nejtěžších situací na cestě. My procházíme tak, že napřed určíme vodítkem směr. Pak dveřmi procházíme a přitom držíme dveře rukou do té doby, než je pejsek venku.
Naprosto spolehlivý signál je ocásek, od přírody má pes ocásek nahoru, takže pokud tomu tak není, je něco špatně.
V neznámém prostředí nespěcháme, musí si cestou očuchat, co potká a poslechnout, co je kolem. Mluvíme na ní a vodítko máme nakrátko, aby byla u naší nohy a mohla se cítit bezpečněji.
Máme nacvičeny povely Pomalu! (zvolní chůzi) a Pozor! (zastaví a čeká) pro nenadálá nebezpečí.
Chůze na volno je quiero pouštíme v parku na přehledném místě na volno. Slyší na volání, lepší je volat směrem od psa (tj. zády k němu), protože směr vašeho hlasu je méně zkreslený prostředím. Rozhodně jí pouštíme pouze na místech, kterou dobře zná.
Při chůzi někam ví, kam jde, pak je v pohodě a orientuje se podle pachů a opakujících se zvuků. Musíme pořád dávat pozor, aby jí někdo nešlápl na nohu, nepřejel packu kolem a tak podobně.