:

Co obnáší vyšetření na neurologii?

Sean Hettinger
Sean Hettinger
2025-07-12 22:47:44
Count answers : 11
0
Neurologické vyšetření je soubor lékařských úkonů, které mají ověřit stav Vašeho centrálního nervového systému (mozku a míchy) a periferních nervů. Skládá se z rozhovoru, při kterém lékař odebírá Vaši anamnézu, a vlastního vyšetření. Orientační neurologické vyšetření by mělo být součástí každé lékařské prohlídky. Důležitější zhodnocení stavu centrálního a/nebo periferního nervového systému požaduje lékař v případě podezření na poruchu jejich funkce. Vyšetření zhodnotí funkce centrálního nervového systému a stav periferní inervace. Funkce nervového systému lze ověřit sérií jednoduchých úkonů. Nervy, které zásobují svaly (motorické nervy) se testují tím, že Vás lékař vyzve k provedení jejich funkce. Sensitivní nervy se testují jemnými dotyky štětičky na Vaší kůži. Lékař při vyšetření ověřuje Váš zrak, sluch, čich, chuť i hmat. Kromě toho se snaží vyvolat řadu tzv. šlachových reflexů. Vyšetření zahajuje lékař otázkou na Vaše problémy. Postupně se začne vyptávat i na další údaje potřebné k sestavení anamnézy. Vyzve Vás, abyste si odložili oblečení a začne s vlastní prohlídkou. Již během rozhovoru si všímá Vaší orientovanosti, chůze, pohybů a postavení Vašeho těla, stavu svaloviny. Vyšetřování probíhá doslova „od hlavy až k patě“. Ověří správnou funkci Vašich hlavových nervů a pohyblivost krční páteře. Poklepáváním kladívka a dotyky štětičkou vyšetří reflexy a motorickou inervaci Vašich horních končetin, nervové zásobení trupu a reflexy a motorickou inervaci dolních končetin. Neurologické vyšetření trvá asi 30 až 40 minut. Údaje získané při vyšetření vytváří dohromady obraz případného poškození Vašeho nervového systému. Porucha zraku, sluchu, čichu nebo chuti vypovídá o poruše příslušných nervů. Všechny reflexy mají svůj anatomický podklad. Jejich oslabení nebo vymizení může ukazovat na poškození míchy nebo poruchu nervového přenosu. Poruchu mozkových drah odhalí pozitivita nebo negativita příslušných manévrů. Neurologické vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete odejít a věnovat se libovolné činnosti. Lékař Vám na základě nálezu může doporučit další vyšetření. Obvykle se jedná o některou zobrazovací metodu (RTG, CT, MR) nebo elektrofyziologické vyšetření (EEG, EMG).
Zoe Fritsch
Zoe Fritsch
2025-07-12 21:09:33
Count answers : 11
0
Neurologické vyšetření má ověřit stav Vašeho centrálního nervového systému a periferních nervů. Skládá se z rozhovoru, při kterém lékař odebírá Vaši anamnézu, a vlastního vyšetření. K základnímu neurologickému vyšetření se používá pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem. Kromě toho stačí už jen lékařův zrak. Funkce nervového systému lze ověřit sérií jednoduchých úkonů. Nervy, které zásobují svaly se testují tím, že Vás lékař vyzve k provedení jejich funkce. Senzitivní nervy se testují jemnými dotyky štětičky na Vaší kůži. Lékař při vyšetření ověřuje Váš zrak, sluch, čich, chuť i hmat. Kromě toho se snaží vyvolat řadu tzv. šlachových reflexů. Jsou to automatické odpovědi nervového systému a svalů na podráždění. Vyšetřování probíhá doslova „od hlavy až k patě“. Ověří správnou funkci Vašich hlavových nervů a pohyblivost krční páteře. Poklepáváním kladívka a dotyky štětičkou vyšetří reflexy a motorickou inervaci Vašich horních končetin, nervové zásobení trupu a reflexy a motorickou inervaci dolních končetin. V průběhu vyšetření budete několikrát vyzváni k provedení určitých činností. Patří mezi ně střídavé kladení ukazováčku na nos, předpažení a natáčení rukou, zvedání nohou, chůze nebo třeba poskakování na jedné noze. Některé činnosti budete provádět při zavřených očích. Údaje získané při vyšetření vytváří dohromady obraz případného poškození Vašeho nervového systému. Porucha zraku, sluchu, čichu nebo chuti vypovídá o poruše příslušných nervů. Všechny reflexy mají svůj anatomický podklad. Jejich oslabení nebo vymizení může ukazovat na poškození míchy nebo poruchu nervového přenosu.
Beatrice Predovic
Beatrice Predovic
2025-07-12 20:50:35
Count answers : 10
0
Základní vyšetření neurologem zahrnuje hned několik kroků: vaše zdravotní problémy, dobu trvání zdravotních problémů, rodinnou anamnézu, jaké užíváte léky, vaši dominantní ruku, váš životní styl. Neurolog si všímá během rozhovoru vašich projevů, orientace a pohybů. Dále zkontroluje: automatické pohybové reakce svalů, stav hlavových nervů, citlivost končetin, mentální stav, citlivost na dotek různé intenzity, mozečkovou koordinaci. Neurolog vás vyzve k provedení určitých úkonů, například abyste se dotkli ukazováčkem svého nosu. Lékařskými úkony zjistí, v jakém stavu máte centrálním nervovou soustavu a periferní nervy. Základní vyšetření trvá celkově 30 až 40 minut. Lékař vás důkladně vyšetří bez nutnosti hospitalizace a předá vám výslednou lékařskou zprávu. Neurolog používá k vyšetření pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem. Je vyšetření bezbolestné, Ano, vyšetření je bezbolestné. Mám se na vyšetření nějak připravit, Nikoliv, před vyšetřením není nutná zvláštní příprava.