Co se stane, když mi praskne bubínek?

Euna Marvin
2025-07-16 00:50:10
Count answers
: 11
Pokud se váš ušní bubínek praskne, může to být způsobeno buď zánětlivou nebo traumatickou příčinou. Traumatické znamená, že díra byla vytvořena zraněním, jako je náhlá změna tlaku, zásah do ucha, zranění lebky nebo nesprávné oplachování sluchu. Typickými symptomy díry v ušním bubínku jsou náhlá bolest a akutní ztráta sluchu, někdy doprovázená mírným krvácením. Diagnóza se provádí pomocí otoskopu nebo uší mikroskopu a testu sluchu. Malé vady se mohou uzdravit samy, ale větší vady nebo úplné prasknutí ušního bubínku vyžadují lékařskou pomoc. Lékař může použít papír nebo silikonové proužky k urychlení uzdravení, nebo může být nutná chirurgická úprava. Pokud je ovlivněno také vnitřní ucho nebo osikly, může dojít k trvalému snížení sluchu nebo dokonce hluchotě. V tomto případě je důležité okamžitě konzultovat lékaře ucha, nosu a krku. Zpravidla se vada v ušní bubíčku uzdravuje relativně dobře, ale düşmané uzdravení může trvat asi čtyři týdny.

Fausto Corkery
2025-07-15 23:58:32
Count answers
: 7
V některých případech může dojít k prasknutí ušního bubínku, přičemž vytvořeným otvorem následně vyteče ven hnis. Díky tomu sice ustane bolest ucha, která byla způsobena právě hromaděním tekutiny za ušním bubínkem, ale může dojít k dalším komplikacím, např. ztrátě sluchu, obvykle přechodné, či opakovanému zanícení. Prasknutý bubínek by tedy vždy měl ošetřit lékař. Pokud se k němu malý pacient dostane zavčas, propíchne lékař bubínek sám, aby zabránil jeho samovolnému prasknutí a ulevil mu tak od bolesti. Bubínek díky tomu rychle a lépe zaroste.

Maritza Kulas
2025-07-15 23:15:11
Count answers
: 12
Perforace bubínku direkt – při čištění ucha, při úrazech, nepřímo – náhlým zvýšením tlaku.
Příznaky bolest, krvácení ze zvukovodu, převodní nedoslýchavost, otoskopicky – různě velká perforace s nerovnými zakrvácenými okraji, při sekundární infekci vytéká hnis, výtok čiré tekutiny vzbuzuje podezření na likvoreu nebo únik perilymfatické tekutiny.
Terapie: Při podezření na perforaci bubínku zvukovod nevyplachujeme.
Opatrné vyčištění, adaptujeme okraje perforace, případně perforaci překryjeme papírkem.
Neinfikované, centrálně uložené mají tendenci ke spontánnímu hojení.
V nejhorším operace – myringoplastika.

Felicita Feeney
2025-07-15 22:59:47
Count answers
: 7
Prasknutí bubínku doprovází i náhlé změny tlaku v okolí a vystavení se příliš hlasitému zvuku. Prasknutí bubínku může být bolestivé a bývá doprovázeno narušením sluchu na daném uchu. Byl-li příčinou hnisavý zánět středouší, pak z ucha začne po prasknutí bubínku vytékat krev a hnis. Pokud je prasknutí bubínku způsobeno infekcí, je necessário ji vyléčit pomocí antibiotik. Jinak se prasklý bubínek dokáže hojit i sám, ve většině případů dokonce ani nedochází k trvalému poškození sluchu. U těžkých a komplikovaných špatně se hojících případů se mohou lékaři pokusit o operační rekonstrukci bubínku.

Filiberto Cremin
2025-07-15 22:23:06
Count answers
: 6
Nejdříve nastane náhlá, prudká a silná bolest v uchu, následně z ucha vytéká bílý až krvavý výtok a poté se zhoršuje nebo úplně zmizí sluch, po prasknutí může být i závrať.
Z ucha hnis vytéká i několik dní po poškození ušního bubínku, také могут být pocity tlaku v uchu a zvonění v uchu.
Po prasknutí nebo natržení ušního bubínku často dojde ke zhojení během několika týdnů až měsíců, a to i pokud se nijak neléčí.
Sluch se obvykle po zhojení zlepší na původní úroveň, ale u závažnějších případů nebo po komplikacích i u lehčích případů může zůstat trvalé poškození sluchu nebo v nejhorším případě hluchota.
Pokud se ušní bubínek zcela nezhojí,必须 se poté už trvale dávat pozor při čištění ucha a bránit tomu, aby se k ušnímu bubínku nedostala voda.