:

Co je to dirofilarióza?

Sedrick O'Keefe
Sedrick O'Keefe
2025-07-01 23:34:15
Count answers : 0
0
Dirofilarióza je parazitární onemocnění, které se na našem území běžně nevyskytuje. Dirofilarióza, je parazitární onemocnění, které se nazývá srdeční červivost psů a koček. Původcem nemoci je vlasovec psí (dirofilaria immitis) z kmene hlístic, který využívá k přenosu onemocnění komáry. V krevním oběhu již nakaženého zvířete se vyskytují larvy parazita, tzv. mikrofilárie, které komár nasaje společně s krví nemocného psa. V těle komára se během dvou týdnů parazit přemění do infekčního stadia. Komár s infikovanými larvami se přisaje na zdravého psa nebo kočičku a mikrofilárie se sosákem dostanou do podkoží a svaloviny zvířete. Žilní krví doputují za 4-5 měsíců k srdci – do jeho pravé srdeční komory a do plicních tepen, kde se usazují, dospívají a produkují další larvy, které, jsou-li za vhodných podmínek nasáty komárem, odstartují nové kolo cyklu přenosu nemoci. Délka života dospělých larev v těle zvířete je 5 – 7 let. Larvy mohou dorůstat až do délky 30 cm a vytvářet v krevním řečišti a srdci celé svazky.
Dayna Stracke
Dayna Stracke
2025-07-01 23:08:56
Count answers : 0
0
Dirofilarióza je nebezpečné tropické onemocnění. Dirofilarióza je parazitární onemocnění způsobené červy rodu dirofilárie. Dospělí paraziti jsou vláknití červi o délce 5–30 cm. Mikrofilarie (larvální forma) jsou mikroskopické a cirkulují v krvi infikovaných zvířat. K infekci dochází komářím kousnutím, v jehož organismu paraziti dosáhnou invazivní formy. Onemocnění dirofilarióza se vyskytuje ve dvou klinických formách: podkožní - způsobeno druhem Dirofilaria repens, kardiopulmonální - způsobeno druhem Dirofilaria immitis (je vzácné, ale pokud se neléčí, může dokonce vést ke smrti zvířete).
Mya Marvin
Mya Marvin
2025-07-01 23:06:50
Count answers : 0
0
Snadná prevence, obtížná léčba a možnost vážných komplikací – tak by se dalo shrnout parazitické onemocnění dirofilarióza. Bez léčby mohou její původci, dlouzí nitkovití červi, způsobit závažné problémy a dokonce i smrt. Dirofilariózu není lehké vyléčit. Proto by měl každý majitel znát její projevy a příznaky a samozřejmě i to, jak se léčí a jak jí u psa předcházet. Dirofilarióza je progresivní onemocnění, což znamená, že čím dříve se ji podaří zachytit a zahájit léčbu, tím vyšší šanci má pes na přežití a vyváznutí s menším poškozením plic a srdce.
Martine McDermott
Martine McDermott
2025-07-01 23:06:39
Count answers : 0
0
Dirofilarióza postihuje převážně psy, ale mohou se s ním setkat i jiní masožraví jedinci - kočky, lišky, vlci a další. Za tímto onemocněním stojí hlístice druhu Dirofilaria. Člověk je pro tohoto parazita spíše náhodným hostitelem, ale možnost nakažení také existuje. Na našem kontinentě narazíte především na srdeční a podkožní dirofilariózu. Parazit Dospělí parazité dosahují délky od 5 do 30 cm a mají bílou až krémovou barvu. Larvy, tzv. mikrofilárie, jsou doslova mikroskopičtí parazité, kteří se pohybují a přenáší volně v krevním řečišti zvířete. Dirofilarióza se vyskytuje i na území Česka. Jde především o podkožní verzi této nemoci, kterou způsobuje druh Dirofilaria repens.
Susan Kutch
Susan Kutch
2025-07-01 21:21:01
Count answers : 0
0
Dirofilarióza je parazitární onemocnění způsobené hlísticemi rodu Dirofilaria, které postihuje především psy. Může ale nakazit i kočky a co hůř – člověka. Dirofilarióza je pokládána za tzv. zoonózu, to znamená, že se přenáší z infikovaných zvířat i na člověka. Existují dvě hlavní formy dirofilariózy: Srdeční dirofilarióza (Dirofilaria immitis) – paraziti se usazují v srdci a plicních tepnách, kde mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, včetně srdečního selhání. Kožní dirofilarióza (Dirofilaria repens) – méně nebezpečná varianta, hlístice se usazují v podkoží, kde vytvářejí drobné bulky nebo uzlíky. Nemoc šíří komáři, kteří sají krev infikovaných zvířat a pak ji předávají dál. Jakmile se larvy hlístic dostanou do těla psa, pomalu se vyvíjejí, až dorostou v dospělé parazity.
Gunner Friesen
Gunner Friesen
2025-07-01 20:35:01
Count answers : 0
0
Jedná se o parazitární onemocnění, jehož původcem je Dirofilaria immitis – vlasovec psí, hlístice, která dosahuje velikosti 12 – 30 cm. Srdeční dirofilarióza je způsobena druhem Dirofilaria immitis. Dospělci jsou oblí, bílí červi o délce až 30 cm. Nemoc je přenosná na člověka a pokud se neodhalí včas, pes na ni umírá. Zdrojem infekce je komár. Pozor, nemoc patří mezi zoonózy – je přenosná na člověka Člověk, stejně jako někteří další savci, je náhodný hostitel, ve člověku však larva nedospěje. Zdrojem infekce je komár. U člověka se larva nejčastěji zachytí v podkoží, oku nebo v plicích, kde vytváří uzlíky. Přesto se dirofilarióza řadí mezi nebezpečné zoonózy a terapie je pouze chirurgická.