Co lze vyčíst z krevního obrazu?

Ali Gleason
2025-06-19 22:38:35
Count answers
: 9
Krevní obraz se provádí vždy, cuando je potřeba zjistit stav vaší krve a celého organismu. Krevní obraz bývá součástí každého celkového vyšetření, konkrétně v případě onemocnění, v rámci preventivní prohlídky nebo jako součást předoperační přípravy, při příznacích chudokrevnosti, při podezření na infekci, krvácivých stavech, ke zjištění trombotických stavů, při podezření na nádorové onemocnění nebo při užívání některých léků. Krevní obraz slouží k tomu, že pomůže lékaři včas zjistit změny v počtu krevních buněk. Tyto odchylky tak upozorní na probíhající infekci v těle nebo onemocnění krvetvorných orgánů. Vyšetření krevního obrazu může ukázat změny ještě předtím, než se projeví první příznaky. Na základě vyšetření zjistíme hodnoty krevního obrazu, konkrétně: počet bílých krvinek (leukocytů) počet červených krvinek (erytrocytů) hemoglobin hematokrit střední objem červené krvinky průměrná hmotnost hemoglobinu v červené krvince průměrná koncentrace hemoglobinu v červené krvince distribuční křivka červených krvinek počet krevních destiček (trombocytů) objem krevních destiček destičkový hematokrit distribuční křivka krevních destiček. Zvýšené nebo snížené hodnoty krevních složek possono vypovídat o nějaké druhu onemocnění. Záleží však na zvýšení či snížení konkrétní hodnoty.

Mary Hintz
2025-06-13 21:11:55
Count answers
: 9
Krevní obraz nám může ukázat, zda máme dostatek vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek.
Z krevního obrazu lze vyčíst, jak dobře fungují naše ledviny, játra, srdce a další orgány.
Nedostatek vitamínů a minerálů: Například nedostatek železa může způsobit anémii, nedostatek vitaminu D může oslabit kosti.
Záněty v těle: Zvýšené hodnoty zánětlivých markerů mohou signalizovat přítomnost infekce, autoimunitního onemocnění nebo jiného zánětlivého procesu.
Poruchy funkce ledvin: Zvýšená hladina kreatininu nebo močoviny může signalizovat poškození ledvin.
Poruchy funkce jater: Zvýšené hodnoty jaterních enzymů mohou ukazovat na poškození jater.
Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění: Hodnoty cholesterolu, triglyceridů a dalších lipidů nám mohou pomoci odhadnout riziko infarktu nebo mozkové mrtvice.
Cukrovku: Zvýšená hladina glukózy v krvi je typickým příznakem diabetu.

Sincere Spinka
2025-05-30 23:54:09
Count answers
: 11
To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které intéressují mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
Běžnou součástí vyšetření krve je tzv. krevní obraz, který určuje počet, velikost a další vlastnosti červených a bílých krvinek a krevních destiček. Z těchto údajů dokáží lékaři nejen diagnostikovat případné poruchy krvetvorby a nemoci krve, ale i chronické záněty, infekční choroby či autoimunitní onemocnění.
Laboratorním rozborem lze mimo jiné zjistit:
citlivost na inhalační alergeny jako pyly a roztoče
problematické potraviny způsobující intolerance
hladinu krevního cukru informující o metabolismu cukrů a riziku diabetu
hladinu tuků v krvi a s tím související riziko nemocí kardiovaskulárního systému
koncentraci hormonů vypovídajících o stavu reprodukčního systému, štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů
hodnoty antimulleriánského hormonu, kterými lze určit současnou i budoucí plodnost žen
onemocnění krve jako chudokrevnost nebo leukémie z vyšetření krevního obrazu
PHI neboli index zdravé prostaty

Erich Towne
2025-05-30 23:27:35
Count answers
: 9
Krevní obraz je screeningové vyšetření krve, kterým získáme základní informace o počtu a kvalitě jednotlivých krevních buněk, mezi které patří erytrocyty, leukocyty, trombocyty a další odvozené parametry. Odchylky v hodnotách mohou poukazovat na zdravotní problém, který se v našem těle odehrává.
Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.
Nízké hodnoty erytrocytů, hemoglobinu a hematokritu mohou značit o anémii neboli chudokrevnosti.
Zvýšený počet erytrocytů může poukazovat například na srdeční onemocnění.
Zvýšený počet leukocytů se vyskytuje u zánětů, infekcí, alergie, ale také u nádorového onemocnění jako je leukémie, kdy se nezralé bílé krvinky začnou nekontrolovaně množit a šířit po celém těle.
Zvýšený počet trombocytů označujeme jako trombocytózu, která bývá přítomna například u zánětů nebo u nádorového onemocnění krve.
Přečtěte si také
- Co se zjistí z krevní testu?
- Co prozradí krevní obraz?
- Co všechno se dá zjistit z odběru krve?
- Co patří mezi biochemické vyšetření krve?
- Co ukáže rozbor krve?
- Co v krvi ukazuje na rakovinu?
- Co je zvýšené v krvi při rakovině?
- Co se testuje z krve při preventivní prohlídce?
- Jak poznám, že mám rakovinu v těle?