:

Co je nemoc růžovka?

Kylie Funk
Kylie Funk
2025-07-27 13:20:28
Count answers : 1
0
Růžovka je chronické zánětlivé neinfekční onemocnění vlasového kanálku s mazovou žlázou s lokalizací na obličeji, především v jeho střední části. Ačkoliv růžovka patří mezi běžná onemocnění, příčina jejího vzniku stále není plně objasněna. Mezi faktory podporující její vznik patří i genetická predispozice. Patogenetický mechanismus vzniku rozacey se zakládá především na dysregulaci vrozené imunity kůže, poruše kožní bariéry, změnách drobných cévek kůže, mikrobech a volných kyslíkových radikálech. Na vyvolání onemocnění, projevech a průběhu se podílejí i další tzv. spouštěcí faktory, především UV záření, porucha mikrobiálního osídlení kůže, horké nápoje, kořeněná a ostrá jídla, emoce, tělesná aktivita aj. Porucha kožní bariéry a narušená rohová vrstva kůže jsou také příčinou zvýšené citlivosti pokožky.
Tyshawn Glover
Tyshawn Glover
2025-07-27 11:39:48
Count answers : 9
0
Rosacea neboli růžovka je běžné chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje zčervenáním kůže, pocity pálení nebo štípání a drobnými rozšířenými cévkami zejména v oblasti obličeje. Zpočátku je toto začervenání pouze přechodné, později je rozšíření cév trvalé. V další fázi se často objevuje otok a hnisavé puchýře. Na nose a tvářích může также dojít ke zbytnění mazových žláz, čímž se zvyšuje riziko vzniku houbovitého ztluštění kůže. V některých případech se zánět rozšíří i do oblasti očí, kde způsobuje zarudnutí, suchost a pálení očí a zvýšenou citlivost na světlo.
Luella Swaniawski
Luella Swaniawski
2025-07-27 08:15:19
Count answers : 6
0
Růžovka je poměrně rozšířené onemocnění – trápí až 20 procent populace. Většinou si ale lidé myslí, že se nemoc nedá léčit a je třeba se s tímto zarudnutím pleti smířit. Není to však pravda. Růžovka a její příznaky Projevy nemoci jsou někdy velmi nenápadné: možná jen častěji zrudnete, když vám bude horko, nebo se dostanete do stresu. Přidává se červený nos či skvrny, zpravidla ve středu obličeje. U poloviny nemocných jsou také postiženy oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. Skvrny vznikají v podstatě jen na obličeji, na nose a tvářích, typicky také na středu čela a bradě. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Lékaři zarudnutí říkají erytém, v kůži můžete vidět rozšířené malé cévy, při zhoršení nemoci se mohou objevit zánětlivé pupínky. V další fázi dochází k vytváření takzvaného uzlu – zhrubělé kůže a zvětšení mazových žláz. Jsou to typické velké, červené nosy, které už nejsou tak často vidět jako dříve, ale vždy se mylně považují za známku alkoholismu. Připomínají zarudlý květák a lékaři tomu odborně říkají rhinophyma.