:

Co je bartonella?

Jonatan Marks
Jonatan Marks
2025-07-27 13:40:11
Count answers : 4
0
Nemoc z kočičího škrábnutí (angl. cat scratch disease) neboli bartonellóza je onemocnění způsobené Bartonellou henselae. Bartonella henselae (černé granulace) Původce Bartonella henselae Rizikové faktory chov koček, imunodeficience, polymorbidita, špatné hygienické podmínky Přenos klíšťata a blechy Inkubační doba 5–10 dní Klinický obraz papulární léze, malátnost, únava, bolesti hlavy a subfebrilie Diagnostika klinická, sérologická (imunofluorescence, EIA), PCR Léčba antibiotika (erytromycin, tetracyklin, rifampicin) Komplikace rozšířená infekce Klasifikace a odkazy MeSH ID Q639776 Nemoc postihuje většinou chovatele koček, osoby imunodeficitní, polymorbidní nebo žijící ve špatných hygienických podmínkách.
Leo Wiza
Leo Wiza
2025-07-27 13:23:07
Count answers : 5
0
Nemoc z kočičího škrábnutí (angl. Cat scratch disease) nazývaná také horečkou z kočičího škrábnutí (angl. Cat scratch fever) je zoonóza způsobená gramnegativní bakterií Bartonella henselae (méně často Bartonella clarridgeiae). Nejčastěji dochází k infekci v důsledku pokousání či poškrábání kočkou, která je nosičem Bartonella henselae nebo Bartonella clarridgeiae.
Jermaine Koepp
Jermaine Koepp
2025-07-27 12:40:15
Count answers : 9
0
Jedná se o bakteriální onemocnění způsobené bakteriemi rodu Bartonella, především bakterie Bartonella henselae, jejichž přirozeným rezervoárem jsou domácí zvířata, zejména kočky. Bartonella henselae se množí v zažívacím traktu kočičích blech a přežívá po několik dní v bleším trusu, zablešené zvíře si následně během péče o srst infikuje drápy a po následném škrábnutí hostitele dochází k nakažení hostitele. Klíšťata rodu Ixodes patří v Evropě mezi nejrozšířenější rody, řadou testů byl prokázán přenos bakterie Bartonella henselae na hostitele – obratlovce a zároveň byl prokázán i přechod bakterií mezi jednotlivými vývojovými stádii klíšťat. Bakterie se dostávají do těla hostitele ze slinných žláz klíštěte při jeho sání na hostiteli. V místě sání klíštěte či poranění kočkou vzniká charakteristický tmavý příškvar podobný tmavšímu strupu, který se vytvoří za 5 až 10 dní. U postiženého dochází ke zduření nejbližších lymfatických uzlin, které trvá od 1 týdne do dvou měsíců. Mezi další projevy onemocnění patří bolesti hlavy, slabost, závratě, malátnost, únava, bolesti svalů, kloubů či očí. Závaznější průběh vyvolává onemocnění u jedinců s narušenou imunitou, u kterých může vést k postižení celého organismu. Bartonella henselae jako původce nemoci z kočičího škrábnutí
Mateo Hudson
Mateo Hudson
2025-07-27 12:27:59
Count answers : 9
0
Bartonellóza je infekční onemocnění nejčastěji způsobené bakterií Bartonella henselae nebo Bartonella quintana. Bartonellóza je onemocnění způsobené nejčastěji bakterií Bartonella henselae, která přežívá v psích nebo kočičích blechách. Může působit řadu potíží, z nichž k nejzávažnějším patří zánět srdeční výstelky, onemocnění cév a jater. V našich končinách se v menší míře může také vyskytovat příbuzná bakterie Bartonella quintana. Bartonella henselae přežívá v organismu blech žijících v srsti koček a psů - k přenosu bakterie na člověka dochází při poškrábání zvířecím drápkem. Bartonella quintana žije v těle lidské vši. Setkáme se s ní velmi často v komunitách, kde jsou špatné hygienické podmínky, např. mezi bezdomovci.
Litzy Kertzmann
Litzy Kertzmann
2025-07-27 11:38:36
Count answers : 8
0
Bartonellóza Bakterie rodu Bartonella obecně způsobují celou škálu onemocnění, od neškodných až po závažné. U nás v Evropě se vyskytuje Bartonella henselae, která způsobuje vcelku neškodnou chorobu v anglofonních zemích známou jako „nemoc z kočičího škrábnutí“. Bakterie rodu Bartonella obecně způsobují celou škálu onemocnění, od neškodných až po závažné. Bartonellóza je spíše lehké onemocnění, nebezpečné je spíše pro imunodeficientní pacienty, jako jsou onkologičtí pacienti, pacienti bez sleziny, nebo HIV pozitivní.
Brendon Hickle
Brendon Hickle
2025-07-27 10:41:57
Count answers : 6
0
Onemocnění způsobují bakterie rodu Bartonella, u nás je to nejčastěji druh B. henselae. Bartonelly mohou být rovněž původcem zánětů srdce, infekcí oka, jater a ledvin. Vzácněji diagnostikované bakteriální onemocnění na člověka přenášené klíšťaty a blechami především z koček a psů.