:

Jak zachránit mláďata sýkorky?

Darrel Crona
Darrel Crona
2025-07-11 06:40:31
Count answers : 14
0
Pokud jste si mládě odnesli domů, tak jste místo pomoci ptáčeti ublížili. Při nálezu mláděte je – až na zcela výjimečné případy – nejlépe nechat ho na místě, obzvláště v případě, že nebylo nijak zraněno. Je-li na silnici apod., poponeste jej do trávy, do keřů, na vyvýšené místo, na větev… Naším dotykem rodiče neodradíme a ti si svoje mládě vždy najdou, neboť mládě je přivolá svým pískáním. Máte-li ptačí mládě již doma, tak nejlepší co můžete udělat, je vrátit ho zpět tam, kde bylo, a zjistit, zda je jeho rodinka stále na lokalitě přítomná. Zůstane-li u vás doma, pravděpodobně zahyne. Před vrácením do přírody uložte mládě v klidu a teple, např. do tmavé papírové krabice, a dejte mu napít a najíst. Ve skutečně výjimečných případech se můžete pokusit mládě odchovat sami a následně vypustit zpět do přírody.
Eusebio Rosenbaum
Eusebio Rosenbaum
2025-07-11 06:10:06
Count answers : 10
0
Ptáci nemají čich lepší než my a k identifikaci svých mláďat používají výhradně zrak a sluch. Nijak jim proto nevadí, že na ptáče saháme. Basiccká pomoc je, najdeme-li živé ještě neopeřené ptáče pod hnízdem, vrátit je co nejrychleji zpět. Není nutné brát si rukavice. Pokud je hnízdo nedostupné či ho není vidět, musíme mláděti pomoci sami. Neopeřené holátko nejvíc ohrožuje prochladnutí. Na omak by mělo být výrazně teplejší než naše dlaň. Pokud je chladné, zahříváme je v dlaních či u termoláhve s vodou 40 stupňů teplou, kterou obalíme hadříkem. Nikdy pod ně nedáváme čerstvě natrhanou trávu, která velmi studí. Pokud ptáče otvírá zobáček a žadoní o potravu, můžeme mu jako první pomoc podat pár soust dětského piškotu navlhčeného vodou. Z toho užmouláme malé kuličky a za pomoci párátka či pinzety vkládáme mláděti hluboko do krku, aby je mohlo spolknout. Po první pomoci patří ptáče do rukou odborníků v záchranné stanici. Má-li se vrátit do volné přírody, péče o ně bude velmi náročná.
Marlen Haley
Marlen Haley
2025-07-11 05:36:37
Count answers : 7
0
Nalezená ptáčata vyzvedněte na vyvýšené místo, případně přímo do hnízda, pokud je nablízku. Matka je najde a nakrmí. Ptačí rodiče totiž zajímá pouze obsah hnízda. Vypadlé mládě na zemi přehlížejí a nejeví o ně většinou žádný zájem. Nedokážou je totiž nijak odnést zpět. Je to holátko a hnízdo není vidět nebo je nedostupné Když na zemi objevíte neopeřené mládě, které není kam vyzdvihnout, pak mu musíte pomoci sami. Ptačí mláďata potřebují každý den více potravy, než sama váží a musí ji dostávat takřka neustále. Není proto možné maličkého nalezence nakrmit třemi sousty a odejít na 8 hodin do práce. Po první pomoci patří ptáče do rukou odborníků v záchranné stanici.
Lucius Hansen
Lucius Hansen
2025-07-11 02:17:49
Count answers : 12
0
Mláďata sýkor neumějí po vylétnutí z hnízda létat a trvá jim několik dní, než se to naučí. Proto posedávají na zemi či v keřích, kde je jejich rodiče pravidelně krmí. Lidskou pomoc potřebují pouze tehdy, ocitnou-li se na rušné komunikaci nebo ohrožuje-li jejich život pes, kočka nebo malé děti. V prvním případě je vhodné mládě odchytit a vysadit jej na nejbližší vhodný strom či keř. Ptáci nemají dobrý čich, a tak nehrozí, že by rodiče nepřijali své mládě, protože se ho dotkl člověk. Mládě by však nemělo být odneseno dále než deset metrů od místa, kde bylo nalezeno, aby jej rodiče našli. Může se také stát, že ještě nevzletné mládě vypadne či vyskočí z hnízda při bouři nebo silném větru. Ptáci neumějí svá mláďata přenést zpět do hnízda a o nevzletná mláďata mimo hnízdo nepečují. Pokud není možné holátko či málo opeřené mládě vrátit do hnízda (hnízdo není nalezeno nebo není jisté, že do něj mládě patří), je nutné mládě neprodleně dopravit do záchranné stanice, aby bylo co nejdříve zahřáté a nakrmeno.