Co nejíst při problémech s ledvinami?

Viola Conroy
2025-07-03 07:36:00
Count answers
: 0
Šťávy v jídelníčku pacientů s onemocněním ledvin hvisí zejména to, že ovoce a zelenina jsou významným zdrojem draslíku. Může tak snadno dojít k příjmu většího množství draslíku, než je doporučeno pro osoby s chronickým onemocněním ledvin. Některé recepty na čerstvé šťávy mohou obsahovat i více než 2 000 mg draslíku v jediné porci. Pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv lze pacientům s chronickým onemocněním ledvin doporučit spíše jako zpestření pitného režimu v množství max. 2 dcl denně, ne jako hlavní zdroj tekutin. K přípravě šťáv používejte ovoce a zeleninu s nižším obsahem draslíku, např. jablka, bobulovité ovoce, ananas, mrkev, celer, okurky nebo kapustu. Zařazení čerstvých ovocných a zeleninových šťáv je vhodné nejprve konzultovat s ošetřujícím zdravotnickým personálem.

Keegan Reichert
2025-07-03 04:47:56
Count answers
: 0
Mezi problematické potraviny patří nejen extrémně slaná jídla, ale také konzervovaná jídla včetně zeleniny či takzvané „hotovky“.
Nadmíru slané jsou také nakládané zeleniny včetně okurek či oliv.
K potravinám plným sodíku patří také zpracovaná masa, respektive převážně uzeniny.
Překvapením může být nevhodnost celozrnných potravin, které obsahují velké množství minerálů.
Zcela proti trendům zdravé životosprávy se proto doporučuje konzumace bílého pečiva, omezení potravin jako müsli, ovesných vloček či výrobků ze špaldové mouky.
Podobné je to také s avokádem, které obsahuje doslova obrovské množství draslíku.
Mnohé další druhy ovoce a zeleniny obsahují zase fosfor ve velké míře.
Jde především o banány, pomerançe, rajčata, ale i brambory.
Dalším podrazem na vaší zdravou dietu či životní styl může být nevhodnost zelené listové zeleniny včetně salátů, špenátu a podobně.