Jak se dělá test na alergie?

Theodora Bode
2025-07-28 00:23:57
Count answers
: 8
Nejčastěji užívanými testy na alergii jsou kožní tzv. prick testy, kdy jsou na pokožku předloktí aplikovány zvolené alergeny, které vpichem vnikají do pokožky. Pozitivní reakce se projeví tvorbou kopřivkovitého pupenu s okolním zarudnutím. Ale tyto testy nejsou vhodné pro všechny pacienty: u někoho pro vysoké riziko anafylaktického šoku, pokud nelze vysadit antihistaminika, u pacientů s rozsáhlým kožním onemocněním, velmi malých dětí a těhotných žen.
Potom je třeba provést odběr krve a nastupuje laboratorní vyšetření.
Pro průkaz specifických IgE protilátek proti alergenům je nutný odběr vzorku srážlivé krve odebraný ze žíly na paži.
Pacient nemusí být na lačno a většinou před odběrem není nutné vysadit antihistaminika, měl by ovšem být bez akutních příznaků alergie.
Většina laboratorních testů se zaměřuje na sledování IgE mediované přecitlivělosti, a to průkazem IgE protilátek nebo funkčním testem BAT.
Test aktivace bazofilů (BAT) je funkční in vitro test ke zjišťování IgE zprostředkované alergické reakce.
Provádí se v případech, kdy nekorelují výsledky specifických IgE a kožních testů s klinickými příznaky, nebo tyto testy nelze provést.
Principem testu je stimulace bazofilů pacienta senzibilizujícím alergenem a následná detekce (znaku bazofilů CD203c) a aktivačního znaku CD63 průtokovým cytometrem.
Detekci protilátek IgE provádíme na analyzátorech Immulite (firmy Siemens) a ImmunoCAP (firmy Phadia).