Jak ulevit při kolice?

Janick Emmerich
2025-07-13 00:36:22
Count answers
: 10
Delší doba mezi krmeními. Pokud v současné době krmíte své děťátko každou hodinu až dvě, zkuste tuto dobu prodloužit na tři až čtyři hodiny a uvidíte, zda to pomůže. Dieta při kojení. Pokud kojíte své děťátko a máte ve svém jídelníčku potraviny jako brokolice, květák, kapusta, zelí, čokoláda, kravské mléko, cibule, citrusové plody či rajčata, mohou být příčinou plynatosti a nadýmání právě ony. Máte-li tedy podezření, že se jedná o některou konkrétní potravinu, zkuste ji na několik dní vyřadit ze svého jídelníčku (a tím i z jídelníčku vašeho miminka) a pozorujte, zda dojde ke zlepšení. Technika odříhnutí. Pokuste se dostat plyn z bříška vašeho miminka před tím, než by se mohl dostat do střeva. Pokud vaše děťátko papá rychle, možná je budete muset nechat odříhnout častěji. Držte děťátko ve vzpřímené poloze, buď přes rameno nebo, sedíte-li, na klíně. Zkuste je poplácat po zádech, abyste povzbudili bublinky vycházející nahoru a ven. Masáž. Jemné masírování bříška může vašemu miminku pomoci uvolnit napjaté svaly (a můžete být obzvlášť efektivní po teplé koupeli). Bylinky. Fenykl, zázvor a heřmánek používaly proti kolice už naše prababičky. Čaj z těchto bylinek používají mnohé maminky, když má jejich děťátko problémy. Zahřívá a uvolňuje bříško a brání i překyselení žaludku. Pohodlnější poloha. Určité polohy jsou pro miminko s kolikou příjemnější, zejména pak ta na bříšku. Položte si děťátko obličejem dolů na svou paži. Jeho hlavičku mějte opřenou o ohbí vaší paže a ruku mějte mezi nožičkami děťátka. Můžete také zkusit položit si miminko do klína obličejem dolů s hlavičkou otočenou na stranu, a zároveň pohybovat svýma nohama ze strany na stranu. Ujistěte se ale, že vaše miminko při spaní leží obličejem nahoru. Pohyb. Houpací nebo vibrační křesílko může být záchranou, pokud vaše miminko po večerech trpí kolikou. Antikolikové kojenecké láhve. Pokud své děťátko krmíte z láhve, ať stále nebo jen občas, vyberte si láhev s antikolikovým ventilem, u kterého bylo klinicky prokázáno, že snižuje dětskou koliku a její příznaky. Dudlíky. Když se vaše miminko nedá utišit, vyzkoušejte dudlík. Pokud má vaše miminko bolesti, sání mu pomůže.

Felton Langworth
2025-07-12 23:41:21
Count answers
: 9
Za prospěšné jsou považované také masáže bříška, chování v poloze na tygříka, kolébání, chování v klubíčku či nošení v šátku nebo přikládání teplých polštářků na bříško.
Kojící maminka by měla dbát na správnou výživu.
Při kojenecké kolice je důležitá správná technika kojení a také zajištění správného odříhnutí nakrmeného miminka.

Alexie Hackett
2025-07-12 20:57:04
Count answers
: 9
Hladit a masírovat bříško miminka - jemné hmaty na bříšku mohou pomoci uvolnit plyn a zmírnit bolest.
Využívat teplé obklady - umístění teplého obkladu na bříško miminka může pomoci uvolnit svaly a uklidnit bolest.
Na tyto obklady je vhodné používat klasické pleny.
Krmit dítě pravidelně - časté krmení může pomoci zabránit nadměrnému hladu a vstřebávání vzduchu.
Kontrolovat polohu dítěte během krmení - ujistit se, že dítě má správnou polohu a je dobře přidržované, aby se minimalizovalo vstřebávání vzduchu během krmení.
Vyhnout se potravinám, které mohou způsobit nadýmání - například luštěniny, cibule nebo brokolice.
Používat kvalitní lahve a dudlíky - Používáním antikolikovách dudlíků u kojeneckých lahví zamezíte průnik vzduchu do bříška.
Zvážit změnu mléka - některé děti mohou být citlivé na určité složky v mléce, což může vést k nadýmání a kolice.
V takovém případě může být užitečné zkusit jiné mléko, například hypoalergenní nebo hydrolyzované mléko.
Pokud se vaše dítě stále potýká s kolikou, je důležité se poradit s pediatrem.
Lékař může poskytnout další rady a doporučit případné změny v krmení, jako je přechod na hypoalergenní mléko nebo přidání probiotik do stravy, což může pomoci posílit trávicí systém dítěte.