:

Jak poznat hyperglykémii?

Lucious Nikolaus
Lucious Nikolaus
2025-07-14 22:55:53
Count answers : 11
0
Při hyperglykémii naměříte vysokou glykémii a v moči se objeví glukóza. Navíc budete hodně často močit a zároveň vás bude trápit výrazná žízeň. Kůže bude teplá, suchá a zarůžovělá. Rychlým a nejsnadnějším řešením je trochu se rozhýbat. Pokud však máte glykémii nad 13 mmol/l, měli byste si nejdříve udělat test na ketony v moči. Vyjde-li pozitivní, necvičte. V této situaci byste mohli pohybem glykémii ještě zvýšit. Svůj stav raději konzultujte s lékařem.
Ethelyn Donnelly
Ethelyn Donnelly
2025-07-14 22:17:23
Count answers : 7
0
Jak se hyperglykémie projevuje? K méně nápadným příznakům hyperglykémie patří celková únava, u starších lidí budí dojem až pokračující sklerózy. Typický je častý výskyt infekcí – zejména plísňových, kožních hnisavých procesů a močových infekcí. Při hyperglykémii dochází také často k celkové slabosti a bolestem hlavy. Příznaky rozvíjející se těžké hyperglykémie jsou velká žízeň, sucho v ústech a časté močení. Následkem častého močení dochází k odvodnění, kůže je suchá a teplá. Pokračující hyperglykémie je již spojena se vzestupem ketolátek. Projevuje se nechutenstvím, nevolností až pocitem na zvracení, někdy i bolestmi břicha. Při hrozícím bezvědomí je dech cítit výrazně po acetonu, dýchání se prohlubuje a následně dochází k bezvědomí a křečím.
Lexus Abernathy
Lexus Abernathy
2025-07-14 22:12:59
Count answers : 10
0
Hyperglykémie může nastat v důsledku dosud nediagnostikované cukrovky, při dekompenzaci u jinak dobře léčeného pacienta, vlivem stresu, virového nebo bakteriálního onemocnění nebo při léčbě kortikoidy. Glykémie může být i vyšší, aniž by se objevily typické signály hyperglykémie: žízeň, časté močení, slabosti, ospalost, bolesti hlavy nebo sucho v ústech. V extrémním případě však může vyústit v závažné, život ohrožující komplikace diabetu, především ketoacidóza. K hyperglykémii dochází kvůli nedostatku inzulinu nebo jeho nedostatečného účinku. Neléčená hyperglykémie prokazatelně vede k pozdějším zdravotním komplikacím. Způsobuje totiž nežádoucí cévní změny v organismu a může vést k mrtvici nebo infarktu. U diabetiků 2. typu je toto riziko až čtyřikrát vyšší oproti běžné populaci. Dlouhodobá i mírná hyperglykémie vede k nevratnému poškození těch nejmenších cév ve všech orgánech. Dojde ke zhoršení funkce ledvin, zraku nebo ischemické chorobě srdeční.