Čím ošetřit opruzeniny?

Angelica Gulgowski
2025-07-21 10:50:09
Count answers
: 12
Na lehkou opruzeninu, která je jen mírně zarudlá stačí obyčejný dětský zásyp nebo bariérový krém Dermaguard. Na opruzeninu, která už pálí nebo svědí se používají masti na opruzeniny pro děti jako např. Bepanthen. V lékárně lze zakoupit protimykotické krémy. Krém na opruzeniny, který dokáže předcházení vzniku opruzenin je Dermaguard. Krém vytváří na pokožce bariéru proti působení potu a také omezuje růst bakterií. Dermaguard lze použít na jakékoliv opruzeniny, pomáhá také při kontaktních a atopických ekzémech.

Maurice Emard
2025-07-21 10:34:24
Count answers
: 17
Náš osvědčený tip jak ošetřit opruzeninu mokvající ránu vysušte a zbytečně nenamáčejte - ideální je dětský pudr, který ránu vysuší.
V této fázi nepoužívejte krémy nebo masti na bázi vody.
Dobré je na místa opruzenin vkládat tenký gázový čtvereček tak, aby místa zapaření byla od sebe oddělena a kůže se nedotýkala, netřela.
V této fázi ránu co nejméně namáčejte.
Sprchujte jen krátce, nedřete.
Můžete omývat odvarem z řepíku nebo měsíčku a nechte místo uschnout.
Poté ošetřete dětským zásypem.
jakmile je místo opruzenin vysušené, je vhodné k dohojení použít mast s heřmánkem, měsíčkovou, kalciovou mast, mast s panthenolem, nebo šlehané bambucké máslo.
k urychlení hojení pijte dostatečné množství vody, k regeneraci kůže a sliznic je vhodné zvýšit příjem vitamínu C a vyvarovat se zároveň dráždivým látkám ve stravě jako je koření a citrusy.
pokud se místo zapařenin hůř hojí, je možné použít zinkovou mast s ichtamolem, zinek v masti snižuje svědění a brání rozšíření patogenní flóry.
Kvasinkové opruzeniny
Pokud nezabrala výše uvedená režimová opatření a opruzeniny se nehojí, je možné, že v postiženém místě došlo ke kvasinkové či bakteriální infekci - v tom případě použijte některé z volně prodejných léčivých krémů a mastí s antimykotickým účinkem.
Vhodnou úlevu poskytuje také bylinná koupel nebo oplach z řepíku, měsíčku nebo šalvěje.
1 polévkovou lžíci řepíku (nebo měsíčku či šalvěje) zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat.
Nechte vychladit na teplotu těla a poté gázovým čtverečkem nebo složeným čistým kapesníkem omývejte několikrát denně postižené místo.
Stačí jen pár minut a poté nechte pokožku oschnout nebo ji jen jemně otřete.

Louisa Quigley
2025-07-21 10:29:58
Count answers
: 9
Především dbejte na to, aby postižené místo zůstalo v suchu. Vyhněte se nevhodnému oblečení. Postižené místo větrejte, ať se dále nezapařuje. Pokožku pravidelně natírejte krémem na opruzeniny. Oblíbené jsou kalciová a zinková mast. Při sprchování používejte antibakteriální mýdlo. Často se zvládnete vypořádat s opruzeninami sami doma bez návštěvy lékaře. V případě, že zarudlá místa neustupují nebo kůže dokonce začala mokvat, navštivte lékaře. Může se jednat o opruzeniny, které jsou způsobené kvasinkami nebo plísněmi. Lékař pak doporučí vhodnou léčbu.