Jak na letišti s kardiostimulátorem?

Sedrick Feest
2025-07-14 01:20:13
Count answers
: 6
Kontrolní rámy na letištích jsou v podstatě radiofrekvenční detektory, které mohou nevhodně ovlivnit nastavený program kardiostimulátoru nebo defibrilátoru.
Když pacient bezpečnostním rámem projde, jde sice o velmi malou pravděpodobnost, ale lékařem naposledy nastavený algoritmus se může vrátit do základního nastavení nebo se může resetovat, což sice neznamená, že přístroj přestane úplně fungovat, ale pracuje pak v jiném programovém nastavení, než pacient potřebuje.

Carolanne Swift
2025-07-13 23:54:52
Count answers
: 8
Pokud máte kardiostimulátor nebo ICD, upozorněte na to na letišti obsluhu u bezpečnostní kontroly, při které se prochází detekčním rámem, prohledají vás ručně.
Detektor kovu vaše zařízení nepoškodí ani nezastaví, ale je lepší to nahlásit a neriskovat.
Poznamenejte si kontakt na výrobce v zemi, do které cestujete.

Charles Mraz
2025-07-13 23:41:17
Count answers
: 6
U osob s kardiostimulátorem a jiným lékařským zařízením, které stimuluje důležité životní funkce, se nedoporučuje provádět detekční kontrolu rámovým ani ručním detektorem kovů. V praxi to znamená, že člověk s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem se před bezpečnostní kontrolou nahlásí pracovníkovi letiště a prokáže se mezinárodním průkazem, který obdržel po implantaci. Pracovník jej vezme mimo rám do oddělené místnosti nebo bokem na stanoviště a hmatem provede fyzickou kontrolu. Je třeba počítat s tím, že tento proces je časově náročnější, a cestující by si tak měl nechat větší časovou rezervu. Na druhou stranu, pokud omylem pacient projde detekčním rámem, neznamená to u moderních systémů naprosto žádné riziko pro pacienta.

Brook Abshire
2025-07-13 21:33:54
Count answers
: 7
Každý pacient od nás po implantaci dostane legitimaci s technickými údaji o přístroji. Při průchodu rámem například na letišti se ale může stát, že algoritmus naposledy nastavený lékařem se vrátí do původního nastavení, nebo se resetuje. Pacienti s komplexním onemocněním srdcem jsou při cestování omezeni zdravotním stavem, což by měli zohlednit při volbě cíle cesty. Měli by si také zjistit, jaká je v dané zemi úroveň zdravotní péče a zda tam je dostatečné odborné zázemí, aby bylo možno ihned řešit technické problémy s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem. My máme od jednotlivých výrobců registr všech pracovišť, kde umějí daný přístroj programovat. Jsme připraveni na vyžádání pacientům tyto údaje pro konkrétní destinaci poskytnout.
Přečtěte si také
- Co se nesmí dělat s kardiostimulátorem?
- Jak dlouho žije člověk s kardiostimulátorem?
- Jak dlouho budu v nemocnici po operaci kardiostimulátoru?
- Co nesmí kardiaci?
- Kolik lidí v ČR má kardiostimulátor?
- Co se stane s kardiostimulátorem po smrti?
- Jak dlouho může trvat srdeční zástava?
- Jak dlouho vydrží baterie v kardiostimulátoru?
- Jak zabranit bolesti uší v letadle?